آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۴۹
جهان
۴
ترجمه روز

تلاش های عمدتا بیهوده امریکا برای منزوی کردن و سرنگونی جمهوری اسلامی ایران باعث شده تا واشنگتن اساسا ظرفیتی برای شکل دهی به برداشت ها، اقدامات یا مسیر دیپلماتیک ایران در اختیار نداشته باشد

توافق ایران و عربستان، زنگ بیدارباش برای ایالات متحده

منبع: فرارو

استفن والت

تنش زدایی بین عربستان سعودی و ایران با نقش تسهیل کننده چین به اندازه سفر «ریچارد نیکسون» به چین در سال 1972 میلادی، سفر «انور سادات» به بیت المقدس در سال 1977 میلادی یا پیمان مولوتوف - ریبنتروپ (پیمان عدم تجاوز میان آلمان نازی و اتحاد جماهیر شوروی) در سال 1939 میلادی مهم نیست. با این وجود، اگر توافق پابرجا باقی بماند معامله ای بسیار بزرگ خواهد بود.

مهم تر از همه آنکه این یک زنگ بیدارباش برای دولت بایدن و سایر نهادهای سیاست خارجی ایالات متحده است، زیرا توافق اخیر با میانجی گری چین ناتوانی های خودخواسته ای را که مدت هاست سیاست خاورمیانه ای ایالات متحده را فلج کرده آشکار می سازد.

همچنین این موضوع نشان می دهد که چین چگونه تلاش می کند خود را به عنوان نیرویی برای صلح در جهان معرفی کند ردایی که ایالات متحده در سالیان اخیر عمدتا آن را رها کرده است.

چین چگونه این کار را انجام داد؟ تلاش ها برای کاهش دمای رابطه متشنج ریاض و تهران از مدت ها پیش در حال انجام می بود، اما چین توانست وارد عمل شده و به دو طرف برای دستیابی به توافق کمک کند، زیرا رشد اقتصادی چشمگیر چین نقش فزاینده ای در خاورمیانه به آن کشور بخشیده است.

نکته مهم تر آنکه چین می تواند میان ایران و عربستان سعودی میانجی گری کند، زیرا آن کشور روابط صمیمانه و تجاری با اکثر کشور های منطقه دارد. چین روابط دیپلماتیک دارد و با همه طرفین تجارت می کند: مصر، عربستان سعودی، اسراییل، کشور های حاشیه خلیج فارس و حتی بشار اسد در سوریه. اینگونه است که یک قدرت بزرگ اهرم قدرت خود را به حداکثر می رساند: شما به وضوح نشان می دهید که اگر آنان مایل به همکاری با شما باشند شما حاضر هستید با دیگران کار کنید و روابط شما با دیگران به آنان یادآوری می کند که گزینه های دیگری نیز در اختیار دارید.

در مقابل، ایالات متحده با برخی از کشور ها در خاورمیانه «روابط ویژه» دارد و با برخی دیگر به ویژه ایران اصلا رابطه ای ندارد. نتیجه این است که کشور های مشتری مانند مصر، اسراییل یا عربستان سعودی حمایت ایالات متحده را بدیهی قلمداد می کنند و با نگرانی های امریکا با تحقیری پنهان برخورد کرده اند خواه این نگرانی ها موضوع حقوق بشر در مصر باشد خواه جنگ عربستان سعودی علیه یمن یا کارزار طولانی مدت و وحشیانه اسراییل برای استعمار کرانه باختری.

در عین حال، تلاش های عمدتا بیهوده ما (امریکایی ها) برای منزوی کردن و سرنگونی جمهوری اسلامی ایران باعث شده تا واشنگتن اساسا ظرفیتی برای برای شکل دهی به برداشت ها، اقدامات یا مسیر دیپلماتیک ایران در اختیار نداشته باشد. این سیاست ها محصول تلاش های کمیته روابط عمومی امریکا و اسراییل (آیپک)، بنیاد دفاع از دموکراسی ها و سایر اندیشکده ها و لابی ها به علاوه لابی گری دولت های عربی با بودجه های قابل توجه بوده است. با نشان دادن اینکه واشنگتن نمی تواند کار زیادی برای پیشبرد صلح یا عدالت در منطقه انجام دهد میدان برای پکن باز گذاشته شده است.

توافق عربستان و ایران همچنین ابعاد مهمی از رقابت نوظهور چین و امریکا را برجسته می سازد: آیا واشنگتن یا پکن توسط دیگران به عنوان بهترین راهنما برای نظم جهانی آینده دیده خواهند شد؟

با توجه به نقش جهانی بیش از حد ایالات متحده از سال 1945 میلادی امریکایی ها عادت کرده اند تصور کنند که اکثر دولت ها از ما پیروی می کنند حتی زمانی که نسبت به کاری که ما انجام می دهیم با احتیاط برخورد کرده اند، چین قصد دارد این معادله را تغییر دهد و نشان دادن خود به عنوان منبع محتمل تر صلح و ثبات بخش مهمی از این تلاش است.

به عنوان یک قاعده اکثر دولت های جهان خواستار صلح هستند و نمی خواهند خارجی در کارشان مداخله کرده و بگوید که چه کاری را انجام دهند. در سه دهه گذشته یا مدتی بیش از آن ایالات متحده بار ها اعلام کرده که دولت های دیگر باید مجموعه ای از اصول لیبرال (انتخابات، حاکمیت قانون، حقوق بشر و اقتصاد بازار) را بپذیرند و به نهادهای مختلف تحت رهبری ایالات متحده بپیوندند. به طور خلاصه، تعریف ایالات متحده از «نظم جهانی» ذاتا تجدیدنظرطلبانه بود: واشنگتن به تدریج تمام جهان را به سوی یک آینده لیبرال مرفه و صلح آمیز هدایت خواهد کرد.

روسای جمهور دموکرات و جمهوری خواه از ابزار های مختلفی برای پیشبرد این هدف استفاده کرده و گهگاه از نیروی نظامی برای سرنگونی دیکتاتور ها و تسریع روند استفاده می کردند.

نتایج چندان زیبا نبوده اند: اشغال های پرهزینه سایر کشورها، به وجود آمدن شرایط برای ظهور دولت های شکست خورده، تولد جنبش های تروریستی جدید، افزایش همکاری بین کشور های خودکامه ها و بروز فجایع انسانی. می توان تهاجم غیرقانونی روسیه علیه اوکراین را به این فهرست اضافه کرد، زیرا تصمیم روسیه برای حمله دست کم تا حدی پاسخی به تلاش های خوش نیت، اما نسنجیده ایالات متحده برای وارد کردن اوکراین به ناتو بود. هر اندازه نیز این اهداف به صورت انتزاعی مطلوب باشند نتایج مهم هستند و اغلب فاجعه آمیز بودند.

چین رویکرد متفاوتی در پیش گرفته است. این کشور از سال 1979 میلادی جنگی واقعی انجام نداده است و بار ها تعهد خود را به حاکمیت ملی و عدم مداخله اعلام کرده است. بدیهی است که این موضوع منفعت طلبانه است تا جایی که انتقاد از اقدامات افتضاح حقوق بشر چین را منحرف می سازد و تعهد لفاظی چین به حاکمیت دیگر کشور ها آن کشور را از پیشبرد ادعا های غیرموجه سرزمینی یا شرکت در درگیری های مرزی در چندین نقطه باز نداشته است. پکن همچنین در هنگام مورد انتقاد قرار گرفتن از سوی دیگر کشور ها با شدت غیرقابل توجیهی از خود واکنش نشان داده و از رویکردی ستیزه جویانه برای دیپلماسی استفاده کرده که موجب خشم و مقاومت فزاینده شده است.

همچنین نباید تصور کرد که اگر رهبران چین احساس کنند شانس موفقیت به اندازه کافی زیاد است آن کشور هرگز از زور برای تغییر وضعیت موجود استفاده نخواهد کرد. با این وجود، تصور اینکه خودکامگان در سراسر جهان با رویکرد چین در مقایسه با تمایل امریکا به اخلاقی سازی شدیدا مسلحانه راحت تر هستند امری بدیهی بوده و درک آن آسان است. تعداد حکومت های استبدادی هنوز از دموکراسی ها بیشتر است شکافی که بیش از یک دهه در جریان بوده و در حال افزایش است. اگر شما یک دیکتاتور فاسد بودید که هدف اصلی تان باقی ماندن در قدرت بود کدام کشور را در نظم جهانی بیشتر دوست داشتید؟ امریکا یا چین؟

علاوه بر این، اکثر کشور های جهان می دانند که جنگ در اکثر مواقع برای تجارت بد است و اغلب بر منافع آنان تاثیر منفی می گذارد. آنان نمی خواهند ببینند رقابت قدرت های بزرگ از کنترل خارج می شود، زیرا معتقدند درگیری چین و امریکا پیامدهای منفی برای شان به همراه خواهد داشت.

همانطور که یک ضرب المثل قدیمی آفریقایی می گوید: «وقتی فیل ها می جنگند علف ها رنج می برند». بنابراین، در دهه های آینده بسیاری از دولت ها ترجیح می دهند پشت سر هر قدرت بزرگی که به نظر می رسد احتمال بیشتری برای ترویج صلح، ثبات و نظم به ارمغان می آورد جمع شوند. با همین منطق آنان تمایل دارند از هر قدرت بزرگی که معتقدند صلح را مختل می سازد فاصله بگیرند.

ما پیش تر نیز شاهد این گرایش بودیم. در حالی که ایالات متحده بیش از 20 سال پیش آماده حمله به عراق می شد متحدانش در آلمان و فرانسه با مجوز شورای امنیت سازمان ملل که اجازه استفاده از زور را صادر می کرد مخالفت کردند، زیرا باور داشتند که یک جنگ بزرگ در خاورمیانه در نهایت به آنان ضربه و آسیب وارد می سازد. در واقع، پیش بینی شان درست بود.

زمانی که چین جزایر مصنوعی را در دریای چین جنوبی می سازد و سعی می کند تایوان را با نمایش قدرت بترساند همسایگانش متوجه این موضوع شده و از چین دور می شوند و همکاری نزدیک تری را با یکدیگر و با واشنگتن آغاز می کنند. اگر دیگران شما را جزیی از مشکل بدانند نه بخشی از راه حل موقعیت دیپلماتیک تان احتمالا از بین می رود.

درس آشکار برای دولت بایدن این است که به جای تعریف موفقیت سیاست خارجی بر اساس تعداد جنگ هایی که برنده می شویم، تعداد تروریست هایی که ما امریکایی ها از بین می بریم یا تعداد کشور هایی که به کشورمان نزدیک شده اند توجه بیشتری به تنش زدایی، جلوگیری از جنگ و پایان دادن به درگیری ها اختصاص دهیم. اگر ایالات متحده به چین اجازه دهد تا به عنوان یک قدرت بزرگ و مایل به همکاری با سایر کشور ها شهرت پیدا کند متقاعد کردن دیگران برای همسویی با ما دشوارتر خواهد شد.

کاهش تنش بین عربستان سعودی و ایران یک تحول مثبت است که خطر درگیری جدی در یک منطقه استراتژیک را کاهش می دهد. بنابراین، حتی اگر پکن بخشی از اعتبار توافق میان تهران و ریاض را دریافت کند باید از این تنش زدایی جدید استقبال کرد. پاسخ مناسب ایالات متحده این است که از نتیجه آن غصه نخوریم. بلکه در عوض، امریکا نیز می تواند به همان اندازه یا بیشتر برای ایجاد جهانی صلح آمیزتر کار انجام دهد.