آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
صفحه آخر
۱۶

فضای مجازی

تنها چند روز به پایان سال 1401 مانده و همه مشغول رتق وفتق کارهای یکساله و فکر به سال جدید هستند. هنرمندان هم از این قاعده مستثنی نیستند و دارند پرونده سال 1401 را مروری می کنند و آن را کم کم می بندند تا به سال جدید سلام کنند.

خاطره بازی

کودکان دهه 1360 حتما با مجموعه انیمیشنی «بل و سباستین» خاطره دارند. «بل و سباستین» یک انیمه 52 قسمتی ساخت ژاپن بود که در سال های 1981 و 1982 پخش شد و ماجراهای پسری به نام سباستین و سگی به نام بل را به تصویر می کشید. این انیمه در دهه 1360 در تلویزیون پخش و به یکی از خاطرات جمعی کودکان آن سال ها تبدیل شد. خبر خوب این است که یک فیلم فرانسوی در مورد این دو کاراکتر خاطره ساز توسط پلتفرم فیلم نت با دوبله اختصاصی در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. این فیلم «بل و سباستین: نسل جدید» نام دارد و محصول سال 2022 است. فیلم «بل و سباستین: نسل جدید» در مورد پسری ده ساله به نام سباستین است که با بی میلی قبول می کند تابستان را در کوهستان با مادربزرگش سپری کند. روزهای سباستین به آرامی و بدون هیجان می گذرد تا اینکه با سگی بزرگ به نام بل آشنا می شود. پیر کوره کارگردان «بل و سباستین: نسل جدید» است و رابینسون منسا روانت، میشل لاروک، آلیس دیوید، کارولین آنگلید و سیروس شهیدی در این فیلم ایفای نقش کرده اند.

موسیقی

آن طور که در خبرها آمده سهراب پورناظری آهنگساز موسیقی سنتی و نوازنده سازهای تنبور، کمانچه و سه تار با همراهی شهاب پارنج آهنگساز، رهبر ارکستر و نوازنده سازهای کوبه ای 25 مارس (پنجم فروردین 1402) در شهر پورتلند امریکا، قطعاتی از موسیقی کلاسیک ایرانی را اجرا خواهد کرد. پورناظری آبان 1396 در قالب تور کنسرت «نواهای باقی مانده» با همراهی پارنج و جمعی دیگر از هنرمندان آثاری را در شهرهای مختلف امریکا اجرا کرد. همچنین پورناظری کنسرت «افسانه» را شهریور امسال با همراهی سحر بروجردی و هنرمندانی دیگر همچون علی قنبری (تار/عود)، آرین کشیشی (گیتار باس)، شایان فتحی (پرکاشن)، سیامند محمدی (طراح صدا/ موسیقی الکترونیک) در سالن کویین الیزابت لندن برگزار کرد. این آهنگساز و نوازنده تابستان امسال نیز کنسرت-نمایش «سی صد» را همراه با تهمورس پورناظری و کارگردانی امیر جدیدی در کاخ موزه سعدآباد به روی صحنه برد.

شبکه خانگی

«پوست شیر» یکی از سریال های شبکه خانگی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته و به گفته بسیاری از منتقدان و مخاطبان صنعت سریال سازی نه تنها چیزی از استانداردهای جهانی کم ندارد بلکه قابلیت آن را هم دارد که در عرصه بین المللی هم پخش شود. حالا خبر آمده فیلمبرداری این سریال که از 4 دی 1401 جلوی دوربین رفته بود چهارشنبه 24 اسفند 1401 در تهران به پایان رسیده است و طبق اعلام سازندگان آن پخش فصل سوم و پایانی سریال از روز چهارشنبه 10 اسفند 1401 آغاز شده و تا پایان فروردین 1402 ادامه خواهد داشت. کارگردانی «پوست شیر» برعهده جمشید محمودی است که سابقه ساخت فیلم هایی چون «چند متر مکعب عشق» و «شکستن همزمان بیست استخوان» را در کارنامه دارد. این سریال اولین تجربه محمودی در شبکه نمایش خانگی است. فیلمنامه «پوست شیر» را محمودی به همراه رضا بهاروند نوشته اند. هادی حجازی فر، پانته آ بهرام، مهرداد صدیقیان، علیرضا کمالی، پردیس احمدیه، ژیلا شاهی و شهاب حسینی از جمله بازیگران این سریال هستند. تهیه «پوست شیر» هم برعهده نوید محمودی است. سریال «پوست شیر» هر هفته چهارشنبه ها ساعت 8 صبح در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

جهان کتاب

کتاب «حسین مسیح» نوشته کوثر دانش در 198 صفحه و با شمارگان 200 نسخه به تازگی توسط انتشارات سرو موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب مجموعه داستان های کوتاه (مینیمال) با موضوع نهضت عاشورا و پیوند آن با دفاع مقدس است که نویسنده در 114 داستان به تحریر درآورده است و ترتیب چینش داستان ها بر مبنای محتوای آثار، ابتدا عاشورایی است و سپس کم کم به سمت محتوای دفاع مقدسی پیش می رود و گاهی هر دو محتوا در کنار هم داستان را عاشورایی - دفاع مقدسی می کنند. در این مجموعه داستان کرونایی- عاشورایی نیز مشاهده می کنیم که از نوآوری و دید روزآمد برخوردار است. کتاب «حسین مسیح» با شمارگان 200 نسخه و بهای 198 هزار تومان منتشر شده است. همچنین علاقه مندان می توانند برای ثبت سفارش و خرید کتاب با انتشارات سرو موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ارتباط بگیرند.