آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
صفحه آخر
۱۶
یادداشت

درباره مستند «خانه ای از تکه پاره ها»

چند وقتی امن و آرام باش کودک من

احسان مفیدی کیا (منتقد)

بیرون این دیوارهای خسته، همیشه زمستان است. یک فضای سرد و خاکستری که گویی هیچ وقت رنگ های گرم را به خود نخواهد دید. درون خانه اما وضع دیگری دارد؛ کودکانی که از خشونت، اعتیاد یا فقر والدین خود متاثر بوده اند، چند ماهی میهمان این پناهگاه امن هستند و در آنجا پذیرایی می شوند تا دولت برای باقی کودکی شان تصمیم بگیرد.

اینجا لیسیچانسک در شرق اوکراین است؛ جایی که صدای توپ و خمپاره جنگ از فاصله ای نه چندان دور شنیده می شود. سایمون لرنگ ویلمونت، یک بار دیگر سراغ مشکل کودکان و تاب آوری آنها در شرایط بد اجتماعی بویژه زندگی آنان در مناطق جنگی اوکراین رفته است. او که پیش تر با مستند موفق «پارس سگ ها در دوردست» که درباره زندگی یک نوجوان ده ساله اهل ماریوپل در جنگ دونباس در سال 2017 بود جوایز متعددی از جمله جشنواره ایدفا را از آن خود کرده بود، این بار هم سراغ همان موضوع رفته است و حالا با مستند «خانه ای از تکه پاره ها» بخت خود را برای جایزه اسکار سال 2023 می آزماید.

فضای خانه همان قدر که کودکانه است و در خود معصومیت ها و شیطنت های همزمان را جای داده است، سخت و خشن نیز به نظر می رسد؛ جایی که پس از 9 ماه برادرها و خواهرها باید از هم جدا شوند و دوستانی که به هم خو کرده اند خداحافظی کنند، یا موقعی که خانم مدیر کمی با تحکم به پسرها می گوید: «چند تا از شما امروز به یتیم خونه می روید، گریه نکنید، وسایلتون رو تا ساعت 9 ببندید.» در مستند، روی چهار کودک تمرکز شده است که هر کدام سرنوشتی متفاوت دارند؛ یکی را مادربزرگ به خانه برمی گرداند، یکی به یک خانواده جدید سپرده می شود، آن دیگری را به یتیم خانه دولتی تحویل می دهند و آخری همچنان منتظر می ماند و مخاطب در چشم همه شان حسرت و دریغ را می بیند و این سوال سرد و تلخ که «جرم من چیست که باید در چنین شرایطی قرار بگیرم.» همراهی مستمر ویلمونت با کودکان باعث شده او را به خلوتگاه های خود راه دهند؛ مثلا هم با پسربچه ها در حیاط پشتی موقع پنهانی سیگار کشیدن باشد و هم در اتاق کوچک پیشگویی دخترها؛ جایی که یکی شان آینده دوستش را این طور در گوی چرخان ستاره ای می خواند: «بابا و مامانت دیگه الکل نمی نوشن، بعد جلسه دادگاه برگزار می شه و تو می ری خونه، اما می بینم که مادرت می میره و تو به یه خانواده سپرده می شی و اون ها تو رو به بردگی می گیرن.» بچه ها همین طور می آیند و می روند، اوضاع بیشتر از آنکه ناشی از شرایط جنگی باشد متاثر از شرایط اجتماعی اوکراین است و بیشتر از صدای محو انفجارها، از پدر و مادرهای بی مسئولیت بچه ها ناراحتیم، اما وقتی در فیلم نوشت پایانی درمی یابیم که یک ماه بعد از پایان فیلم و در فوریه 2022 جنگی گسترده در اوکراین آغاز شد و همه کشور را فراگرفت، با خود حدس می زنیم که حتما اوضاع از اینکه هست هم بدتر خواهد شد. هرچند این مستند یکی از 5 نامزد جایزه اسکار بهترین مستند در سال 2023 بود اما در مقایسه با دیگر آثار نامزد شده و حتی آن فیلم هایی که به فهرست نامزدها راه نیافتند، درمی یابیم که انتخاب ها در آکادمی، مثل همیشه بیشتر متاثر از فضای سیاسی در جریان و نیز میل و سلیقه جریان حاکم بر آن است تا ارزش هنری و سینمایی آثار.