آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
فرهنگی
۱۵
تلویزیون

«ایران» از مهم ترین اتفاقات سال 1401 در حوزه تلویزیون و شبکه نمایش خانگی گزارش می دهد

سالی که هم زیستی مسالمت آمیز در آن ناگزیر شد

فاطمه ترکاشوند

سال پرچالش 1401 را باید سال اوج گیری تنش ها میان صداوسیما و ساترا با پلتفرم های نمایش خانگی نام گذاشت. سالی که حالا به آرامی از کنارمان عبور می کند اما به نظر می رسد چالش ها و رقابت هایش را به سال 1402 هم سرریز خواهد کرد. آنچه می خوانید مروری بر مهم ترین رویدادهای امسال در حوزه تلویزیون و VODهاست.

رشد کمی سریال سازی در پلتفرم ها

شروع سده جدید شمسی، تجربه ای متفاوت از تماشای محتوای تصویری را برای ایرانی ها رقم زد اما سال 1401 بود که آن را تثبیت کرد. امسال تولیدکنندگان، تماشاگران و نهایتا مدیران پذیرفتند که باید این شبکه های اینترنت پایه را به رسمیت بشناسند و برای تولید و توزیع و تماشا در آن برنامه ریزی کنند.

هیچ عاملی به اندازه رشد قابل توجه تولیدات پلتفرم ها خصوصا در زمستان امسال و رقابت غیرقابل اغماض آنها در ربودن مخاطب از تلویزیون، این مساله را اثبات نکرد. فیلیمو با 11 سریال، نماوا با 10 سریال (سه سریال مشترک با فیلیمو) و فیلمنت با 6 سریال مجموعا 24 سریال را با توزیع زمانی پخشی که عمدتا در زمستان امسال متراکم شده بود، به مخاطبان علاقه مند عرضه کردند.

درگیری ساترا با پلتفرم ها

مساله تنظیم گری پلتفرم های صوت و تصویر فراگیر، موضوعی پیچیده است که امسال بیش از همیشه اوج گرفت. در پی واگذاری ساترا به عنوان نهاد تنظیم گر به صداوسیما، پیچیدگی های این رابطه بیشتر هم شده بود و خلاهای قانونی به این مساله دامن می زد. ابتدای سال 1401 اما با تثبیت موقعیت ساترا به عنوان نهاد صادرکننده مجوز برای پلتفرم ها و محتوای نمایشی تولیدشده توسط آن ها، دامنه این درگیری به چند سریال کشیده شد. زمستان امسال، ساترا سه عنوان شامل دو سریال «سقوط» و «بی گناه» و همین طور برنامه «پدرخوانده» را فاقد مجوز اعلام و یک ماجرای بلندمدت را آغاز کرد. ماجرایی که با وجود توافق پشت صحنه با برخی دیگر از محتواها، تا آخر روز از پخش سریال «سقوط» حل نشده باقی ماند. ساترا تلاش کرد با برگزاری اولین دوره نمایشگاه «رصتا» ایجاد توافق را به شکلی بطیی و آرام در بدنه فعال در این پلتفرم ها جست وجو کند.

اتفاقی که در کنار رفع مشکلات زیرساخت های قانونی، احتمالا بهترین راهبرد برای حل مشکلات این حوزه در سال آینده خواهد بود.

یک سالگی مدیریت جدید صداوسیما

تیم جدید مدیریت تلویزیون پاییز امسال درحالی از اولین سالگرد انتصاب خود عبور کرد که انتظارات از نتایج عملکردش را به شدت بالا برده اما در برآورده کردن آنها عملا بازمانده بود. در فاصله تابستان تا اواخر پاییز 1401، مدیریت همه شبکه های اصلی به جز شبکه سوم سیما دستخوش تغییر شدند. مدیریت جدید سازمان گام های بلندی به سمت چابک سازی بخش خبر از طریق کوچک و ادغام کردن ساختار اداری آن برداشت که در ابتدا تاثیر مشهود و محسوسی بر سرعت و کیفیت اطلاع رسانی در مقاطع مهم مثل هک شدن پمپ های بنزین و برخی وقایع دیگر گذاشت و در مجموع از حجم محافظه کاری ها و کرختی ساختار خبر کاست.

با این همه، همزمان شدن تغییرات مدیریتی و ساختاری با وقایع اجتماعی و سیاسی از توان تلویزیون در حفظ چهره ها و برندهای خود در حوزه اجرا کاست و برنامه های پرمخاطب عملا بخشی از هواداران خود را از دست دادند. بسیاری از برنامه های برند چون «عصر جدید»، «کتاب باز» و برخی دیگر یا اساسا تداوم پیدا نکردند یا به علت تغییرات، کم فروغ شدند.

تلخ تر از همه اینکه تولیدات نمایشی تلویزیون با وجود ساختاری به نام «سیمافیلم» و راه اندازی مجموعه ای جدید به نام «سیمرغ» به شدت افت کمی و کیفی پیدا کردند و مجموعه این مسائل، منجر به کاهش قابل توجه مخاطب تلویزیون شد. موضوعی که بسیاری از فعالان حوزه فرهنگ و دلسوزان تلویزیون و برخی نمایندگان مجلس هم به آن واکنش نشان دادند.

حملات سایبری به تلویزیون و تلوبیون

صداوسیما در سال 1401، پاییز و زمستان پرفشاری را با چند حمله سایبری از سر گذراند. نیمه مهرماه برای اولین بار در ساعت پربیننده شامگاهی تلویزیون به شبکه اول و خبر حمله شد. موضوعی که بعدا «هک» یا «خرابکاری» بودن آن مورد تردید کارشناسان قرار گرفت. بعد از آن اما در آبان ماه و سپس چندمرتبه دیگر در بهمن ماه، خروجی شبکه های تلویزیونی مورد حمله قرار گرفت و در روز بیست ودوم بهمن ماه، اخباری هم پیرامون هک شدن تلوبیون منتشر شد که نهایتا مورد تایید قرار نگرفت.

این حملات چه در صورت تایید فرضیه خرابکاری و چه در صورت پذیرش فرضیه حمله سایبری در عمل فشار زیادی را بر مدیریت تلویزیون وارد کردند. جبلی پس از این وقایع چندبار، تقویت زیرساخت های فنی را وعده کرد و نهایتا گفت: «در دوره جدید اولویت ما تقویت زیرساخت های شبکه ای است. تمام همکاران ما عزم شان را جزم کرده اند که تمام امکانات زیرساختی و شبکه ای خودمان را ایمن سازی کنیم.»

برنامه «شیوه»

مهم ترین اتفاق تلویزیون در سالی که گذشت بدون تردید، پخش برنامه «شیوه» از شبکه چهار سیماست. برنامه ای که توانست شخصیت شبکه چهار و مخاطب بالقوه آن را بر محور گفت وگو با نخبگان درباره مسائل روز کشور به آن بازگرداند و نام خود را بر زبان ها بیندازد. آوازه برنامه «شیوه» نه تنها در میان مخاطبان عام و نخبه بلکه در شبکه های فارسی زبان خارج از کشور هم پیچید و ثابت کرد که تلویزیون می تواند از رویکردهای انفعالی عبور کند و نه تنها در میان ایرانیان داخل کشور بلکه در سطح رسانه ها و شبکه های سیاسی خارج نشین هم جریان ساز باشد.