آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
گزارش روز
۵
حسابرسی عملکرد در سال گذشته و برنامه ریزی برای سال جدید (3)

بخش پایانی

بررسی اعمال و معدل گیری از عملکرد یک ساله

گالیا توانگر

در روزهای آخر اسفند شلوغی ها به اوج خود می رسد و همه می خواهند کارهای نیمه تمامشان را به پایان برسانند و سال جدید را با آرامش خاطر شروع کنند. شاید به بهانه همین کارها است که اسفند روزهایش را کمی کش می دهد تا هم این شوروشوق را به تماشا بنشیند و هم کمی زمان بیشتر برای آنها که کارهایشان هنوز نیمه کاره فراهم کند تا همه با خیالی آسوده برگ آخر دفتر زمستان را ببندند و برگی نو به نام بهار بگشایند.

روزهای آخر اسفند هوا رنگ و بوی دیگری دارد. شکوفه های نو رس بر شاخساران تازه بیدار شده، چشم اندازی زیبا و دل فریب را در خود نمایان می سازند. هوا گاهی ابری و بارانی، گاهی خشمگین و رعد انگیز، گاه آفتابی و ملال انگیز است. هوا هم همچون انبوه آدمیان حالی همواره دگرگون دارد. زمستان در حال رفتن است و بهار دل انگیز در حال آمدن.

سردی زمستان یادآور خاطرات تلخ دل شکستگی ها و کدورت هاست، اما روزهای آخر اسفند برای ما نویدبخش پایان دوره اندوه و غم است. کاش ما هم همچون طبیعت قدرت فراموش کردن خاطرات تلخ و بخشیدن یکدیگر را داشته باشیم؛ اما دریغ و افسوس که گاه در روزهای بهار هم گرفتار کدورت ها می مانیم. تلخی این نبخشیدن ها در ابتدا دامان خودمان را می گیرد و به اصطلاح دودش به چشم خودمان می رود. تنها با گشایش فصلی نو در زندگی و خاطراتمان می توانیم به آرامش و نور در بهاری دیگر برسیم. حتما خدا خیلی دوستمان داشته که فرصت دیدن بهار دیگری را به ما اعطا کرده و این ما هستیم که باید از این فرصت سبز، نهایت بهره را برای آغازی نو ببریم.

حاسبوا قبل ان تحاسبوا

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «پیش از آن که به حسابتان برسند، به حساب خویش برسید، و پیش از آن که شما را بسنجند و بکشند، خود را وزن کنید، و برای آن عرضه بزرگ تر (در قیامت) آماده شوید. (وسائل الشیعه، ج 11 ص 380)

اعظم کریمی یک دانش آموخته فقه اسلامی توضیح می دهد: «اگر انسان در حسابرسی از خود، بی توجهی یا کم توجهی نماید مورد خطاب این آیات است؛ ان الله علی کل شیء حسیبا: همانا خدا بر هر چیزی حسابگر است. (سوره نساء آیه 86) و هو اسرع الحاسبین: و او سریع ترین حسابگران است. (سوره انعام آیه 62) ان الله سریع الحساب: و خدا سریع به حساب رسیدگی می کند. (سوره ابراهیم آیه 51).»

این کارشناس فقه اسلامی در ادامه می گوید: «اولین قدم در اصلاح خود، این است که با نفس اماره بجنگیم و گوش به هواهای نفسانی خود نکنیم که کار آسانی نیست و با توکل بر خدا و توسل بر ائمه به مبارزه با خود بپردازیم و زمانی که موفق شدیم به اصلاح دیگران بپردازیم؛ چرا که امام علی (ع) می فرمایند: کوشش در راه اصلاح توده مردم، از کمال خوشبختی است. (غررالحکم، ح 9361)»

وی در پایان صحبت هایش متذکر می شود: «ما نمی توانیم بگوییم هر کاری که دلمان خواست بکنیم؛ اما دیگران حق ندارند.

امام علی (ع) این مسئله را یک عیب بزرگ می داند و در حدیثی می فرماید: اگر همت والای اصلاح مردم را در سرداری، از خودت آغاز کن، زیرا پرداختن تو به اصلاح دیگران، درحالی که خود فاسد باشی، بزرگ ترین عیب است. (غررالحکم، ج3، ص23)»

خدا کند، حول حالنا شویم

سید محمدرضا هاشمی نویسنده درباره حال و هوای روزهای آخر اسفند می گوید: «همین که از 25 اسفند می گذرد، یک حال دیگری است. انگار همه در تلاش اند تا امانتی را به دیگری تحویل دهند. یا مثلا کار نکرده ای را تمام کنند و سروشکلی به زندگی شان بدهند.

بچه که بودم پدر برای من، سه برادر و دو خواهرم سالی یک بار کفش می خرید. می بردمان روبه روی راه آهن که چند مغازه شیک (البته در دنیای کودکانه من) آن جا بود. بعد اول برای دختر ها و بعد برای پسر ها نفری یک جفت کفش می خرید. ما آن روز ها به کفش های اسپرت می گفتیم، کفش فوتبالی.

تا سال ها فکر می کردم که مغازه های کفش فروشی راه آهن همیشه همان بوی روز های کودکی را خواهند داد، چند باری رفتم و خبری نبود، اما هنوز راه آهن برای من همان حال و هوای خرید کفش فوتبالی را زنده می کند. روز های آخر اسفند برای من خیلی عزیز و دوست داشتنی است. انگار آدرنالین خونم در بالاترین حد خودش است. من متولد 28 اسفندم و از به دنیا آمدن در چنین روزی بسیار خرسندم.»

وی در تکمیل صحبت هایش می گوید: «همیشه وقتی دیگران می پرسند تاریخ تولدت کی است؟ و من می گویم 28 اسفند، بلافاصله می گویند: «خوب دو روز دیرتر به دنیا می آمدی.» به نظر من این دو روز با تمام دو روز های دیگر متفاوت است. حس و حال این ور سال با آن ور سال زمین تا آسمان فرق دارد. آدم این ور سال با آدم آن ور سال فرق می کند. حالا منتظر رسیدن هفته آخر اسفندم. نمی دانم چه خواهد شد؟ اما دوست دارم از راه برسد و ببینم اسفند امسال چه خوابی برایمان دیده، فقط خدا کند، حول حالنا شویم.»

چرا برنامه ریزی نمی کنیم؟

اولین دلیل ننوشتن برنامه برای سال جدید این است که می ترسیم وقت های آزاد و تفریحمان از بین برود، محدود بشویم، نتوانیم مثل قبل هر کاری که دلمان می ‎خواهد انجام بدهیم و...

درحالی که اصلا این طور نیست. برنامه ریزی درست نه تنها باعث محدودشدن ما نمی شود، بلکه باعث می شود وقت های آزاد بیشتری هم داشته باشیم. چون اگر این برنامه دقیق و صحیح باشد، هم به تفریحاتمان می رسیم، هم می توانیم باقدرت بیشتری به سمت موفقیت و اهدافمان حرکت کنیم و حتی کارهای بیشتری را هم انجام بدهیم. پس حتما این نکته مد نظرمان باشد که برنامه ریزی موفق، دلیلی برای محدودشدن نیست.

امیرمهدی حسینی برنامه ریز تخصصی ضمن بیان مطالب بالا دومین دلیل طفره رفتن افراد از زیر تدوین برنامه برای زندگی شان را این گونه برایمان تبیین می کند: «دومین دلیل، این است که وقتی ما فقط و فقط یک کار را نمی توانیم انجام بدهیم، کلا بی خیال ادامه برنامه مان می شویم و آن را رها می کنیم. این کار ما، درست مثل این می ماند که وقتی یک سوال را در برگه امتحانی بلد نیستیم، بقیه سوالات را هم جواب ندهیم و قید کل آن امتحان را بزنیم! دقیقا همین قدر غیرمنطقی! پس انجام ندادن یک کار در برنامه ریزی روزانه، نباید باعث شود ما تمام آن برنامه را انجام ندهیم. بلکه باید قدرت و انرژی مان را برای انجام دادن ادامه آن برنامه افزایش دهد.»

وی در ادامه به دلیل سوم پرداخته و می گوید: «یکی از اشتباهات ما در برنامه ریزی در زندگی شخصی سرچشمه می گیرد. ما معمولا کارهایی را در برنامه قرار می دهیم که از آنها خوشمان نمی آید. مثلا:2 ساعت مطالعه، 3 ساعت تحقیق علمی، صبح زود بیدارشدن و ورزش کردن و... مسلما وقتی ما این قدر سخت برنامه می ریزیم، انجام دادنش هم همین قدر سخت خواهد بود. پس باید برنامه ای را طراحی کنیم که هم بشود آن را انجام داد و هم برایمان مفید باشد.»

این برنامه ریز در تکمیل صحبت هایش تاکید دارد: «خیلی از اوقات هم ما یا یک برنامه خوب در زندگی نداریم، یا طوری برنامه می ریزیم که انجام دادنش کار یک روز و حتی دو روز هم نیست. یعنی تقریبا تمام کارهای یک هفته قبل و بعدمان را در برنامه روزانه مان می نویسیم. طبیعی است که وقتی نمی رسیم تمام کارهایی که مدنظرمان هست را انجام بدهیم، کلا از ریختن برنامه ناامید می شویم. احتمالا شما هم دچار این مشکل بزرگ شده اید. برای رفع این مشکل پیشنهاد می کنم حتما یک بار دیگر برگردید و تعریف برنامه ریزی را دوباره بخوانید حتی می توانید با مطالعه کتاب های برنامه ریزی کمک بزرگی به رفع مشکل برنامه ریزی خودتان داشته باشید.»

دلایل جاماندن از برنامه تدوین شده

تا بعد از عید، بیشتر مردم از تصمیمات سال جدید خود دست کشیده اند؛ چرا همیشه این اتفاق می افتد؟

ناهید زراعتی یک مشاور در پاسخ به سوال بالا می گوید: «چون آن ها، تصمیمات سال نو نبوده است. شما تصمیم نگرفته بودید که آن کارها را انجام دهید. سال نو بود و همه درباره تصمیمات سال جدید صحبت می کردند، بنابراین شما نیز درباره چند چیز فکر کردید که دوست داشتید انجام دهید یا چند چیز که دوست داشتید تغییر دهید، اما شما این تصمیم را نگرفته بودید که به هر قیمتی می خواهید چنین کاری را انجام دهید.»

این مشاور در ادامه صحبت هایش تاکید دارد: «مقصود از یک هدف، دستیابی به آن نیست، بلکه این است که شما در راه رسیدن به آن به چه کسی تبدیل می شوید.

هدفی را تنظیم کنید که شما به صورت منطقی می توانید در طول یک سال به آن دست یابید. اگر هدف شما چیزی باشد که رسیدن به آن در آن بازه زمانی سخت باشد، اوضاع برای شما سخت شده و آن را رها می کنید. اگر هدف شما به بیش از یک سال زمان نیاز دارد، تلاش کنید که معیاری برای چیزی که می خواهید در سال اول به آن برسید، تنظیم کنید و از آنجا کار خود را شروع کنید.»

وی در ادامه هشدار می دهد: «یکی از اشتباهات اصلی مردم هنگام تنظیم اهدافشان، تمرکزکردن روی چیزهایی است که نمی خواهند و نه چیزهایی که می خواهند. به جای گفتن اینکه من نمی خواهم چاق باشم و بنابراین (مثلا حدود 18 کیلوگرم) وزن کم خواهم کرد، هدف خود را به این صورت بگویید: من می خواهم که سالم و خوش هیکل باشم و بنابراین به اندازه کافی وزن کم خواهم کرد تا در یک سبک زندگی سالم قرار بگیرم.

اگر شما با یافتن هسته اصلی اهدافتان و اینکه واقعا چه می خواهید؟ مشکل دارید، مشاورین برای شما توصیه ای ساده دارند: یک کار عملی انجام دهید. اگر شما شانه های خود را پایین بیندازید، سرخود را پایین بیندازید، آرام صحبت کنید و به چیزی که می ترسید فکر کنید، افسرده می شوید. اما اگر بدوید و سپس روی چیزی که می خواهید تمرکز کنید، شما به چیزی که می خواهید می رسید.

اغلب مواقع، مردم به خاطر ترسشان به شناسایی چیزی می رسند که نمی خواهند. تلاش کنید تا ذهنیت خود را تغییر دهید تا دیگر توسط ترس هدایت نشوید و با آن رو به رو شوید.»

این مشاور در تکمیل صحبت هایش می گوید: «نگران نرسیدن به اهداف خود نباشید. چیزی که مهم است رسیدن به هدف نیست، بلکه رشد شما به عنوان یک انسان در مسیر رسیدن به هدف است.»

وی در پایان می گوید: «چیزی که به ما احساس سرزندگی می دهد پیشرفت، رشد و زنده بودن است. ما یا رشد می کنیم و یا می میریم. زندگی همین است؛ اما به یاد داشته باشید: رشد برای افراد مختلف، متفاوت است. تلاش کنید تا بفهمید که چه نوع از رشد برای شما بیشترین ارزش را دارد؟ و از آنجا شروع کنید. شما نمی خواهید که فقط رشد کنید. شما می خواهید که رشد کنید تا بتوانید زندگی فوق العاده ای برای خود داشته باشید. زندگی ای که برای شما رضایت بخش باشد.»