آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
تصویر روز
۸

نگاهی دیگر به یک رویداد در متن و حاشیه سینمای سال 1401

جنبش ریاکاران

مهم ترین واقعه سال 1401 برای ملت ایران، بلوایی بود که به بهانه درگذشت یک هموطن درگرفت و در نهایت با حماسه هموطنان در راهپیمایی های 13 آبان و 22 بهمن خاتمه یافت و به بایگانی تاریخ سپرده شد. اما بخشی از سینماگران و چهره های مشهور هم در این اغتشاشات نقش آفرینی کردند. آنها مردم را دعوت به آشوب و اعتصاب کردند، اما خودشان مشغول به کار - اغلب در پروژه های دولتی و حاکمیتی- بودند! البته این یک حقیقت است که «سلبریتی ایرانی»، یک قشر «تمام دولتی» است که با رسانه های رسمی شهرت می یابد و زندگی اش هم با بودجه نهادهای رسمی ساخته می شود. در این گزارش به مرور برخی از این رفتارهای ریاکارانه می پردازیم: یکی از اولین افرادی که در جنگ ترکیبی اخیر علیه کشورمان و در جهت این جنگ عمل کرد «مهران مدیری» بود. هنوز فراموش نکرده ایم که در نخستین روزهای درگرفتن آشوب ها او با انتشار ویدئویی اعلام کرد که صداوسیما حق ندارد حتی یک فریم از آثار او را پخش کند. آن هم در شرایطی که به قول یکی از مدیران سازمان صداوسیما، وی در قراردادی با رسانه ملی برای تولید برنامه «دورهمی» 30 میلیارد تومان دستمزد گرفته بود! چطور ممکن است یک برنامه ساز با رسانه ای قرارداد ببندد و چنین رقم هنگفتی را بگیرد و در عین حال، پخش تصاویرش از همان رسانه را تحریم کند؟ چنین رفتاری فقط از فردی با سابقه مهران مدیری بر می آید. مدیری بین همکارانش فردی منفور، بداخلاق و متکبر شناخته می شود. در دهه 80 مرحوم محمدرضا اعلامی، طرح فیلمنامه ای را برای تولید ارائه کرد که برگرفته از رمان «ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید» بود. این فیلمنامه درباره فردی بود که از زمان معاصر به عصر قرون وسطی سفر می کند و آن جا با درباریان هارون الرشید دم خور می گردد و ماجراهایی را از سر می گذراند و... این فیلمنامه به دلیل برداشت از یک رمان طاغوتی و یادآوری نام نویسنده اش، رد می شود. اما مدتی بعد و درحالی که محمدرضا اعلامی از دار دنیا رفته بود، سریال «قهوه تلخ» با شباهت بسیار زیاد به همان فیلمنامه کار می شود. رسانه ها در همان زمان تیتر زدند: «کپی برداری قهوه تلخ از رمان قبل از انقلاب» اما در واقع این سریال از روی منبع دراماتیکی که توسط اعلامی نوشته شده بود، تولید شد. حتی شنیده می شود که مهران مدیری هم قرار بود یکی از نقش های این فیلم را بازی کند که جایگاهی فرو تر داشت، اما در سریال قهوه تلخ، نقش اصلی و مهم را برای خودش برگزید! به هر حال، پروژه ای که شروعش با کارگردان بااخلاقی چون محمدرضا اعلامی بود، توسط یک کارگردان بداخلاقی پی گرفته شد که ناتمام ماند و برخی حامیان مالی آن متضرر شدند!

یادآوری این نکات برای این بود که مهران مدیری نه تنها با وجود اعلام جنگ با رسانه ملی، 30 میلیارد تومان از این دستگاه دریافت کرده که همان روزها همراه با «هدیه تهرانی» از دیگر حامیان اغتشاشات در حال بازی در فیلم «آینه» به کارگردانی محمود کلاری بود.

اما مطرح ترین عضو جنبش چهره های هنری ریاکار، «حمید فرخ نژاد» است. بازیگری که او نیز به خاطر حضور در پروژه های دولتی، ازجمله سریال «سقوط» که در آن نقش یک مامور امنیتی را ایفا کرده بود، دستمزد نجومی گرفته بود، اما بلافاصله بعد از پایان همکاری و گرفتن پول، ساز مخالفت و معاندت با نظام را کوک کرد و... کارش تمام شد!

«مهرداد خوشبخت» هم از کارگردان هایی است که سال 1401 را با دو چهره متفاوت پشت سر گذاشت؛ خوشبخت، از طرفی فیلم سازی تماما دولتی و حاکمیتی است که قبلا همه آثارش را در نهادها و ارگان ها ساخته بود. او امسال هم با دریافت مبلغ کلانی از دولت مستقر، فیلم بی خاصیت و شکست خورده «گل های باوارده» را تولید کرد و همزمان با همکاری با دولت، علیه دولت فعالیت تبلیغی می کرد. مهرداد خوشبخت در دنیای واقعی، یک فیلمساز دولتی بود اما در فضای مجازی ژست اپوزیسیون می گرفت! جالب این است که حتی شایعاتی مبنی بر تحریم جشنواره هم از سوی این کارگردان دولتی شنیده می شد. در نهایت نیز خوشبخت در جشنواره فیلم فجر اعلام کرد که فیلمش به اجبار مدیران در جشنواره فجر شرکت کرد!

کیومرث پوراحمد هم دیگر چهره دوچهره سینمای ایران بود. او از جمله سینماگرانی است که در جریان آشوب های امسال به زندان رفت؛ البته نه برای مجازات، بلکه برای استفاده از حمایت قوه قضائیه و سازمان زندان ها جهت ساخت فیلم، گذرش به زندان افتاد!

پوراحمد امسال با فیلم «پرونده باز است» در چهل ویکمین جشنواره فیلم فجر شرکت کرد اما در جشنواره حضور نیافت و طی بیانیه ای اعلام کرد: «تهیه کننده و بعضی عوامل فیلم مایل بوده اند فیلم «پرونده باز است» در جشنواره باشد، اما من، نویسنده و کارگردان... با این همه داغی که بر دل داریم دیگر چه جشنی ، چه جشنواره ای!؟» اما دلیل اصلی پوراحمد از نیامدن به جشنواره این بوده که احتمالا خودش از قبل می دانسته چه افتضاحی ساخته و فیلمش با موج انتقاد منتقدان و اهالی رسانه مواجه خواهد شد. چون پوراحمد در شرایطی این گونه حالت مخالف گرفته و خود را داغدار این روزها معرفی کرده که وی دقیقا در اوج آشوب های امسال، با حمایت قوه قضائیه امکان تصویربرداری فیلم جدیدش در زندان قزل حصار، کانون اصلاح و تربیت و دادگستری تهران را یافته است. جای سوال است که چطور ممکن است یک فیلم ساز، هم از لطف و حمایت قوه قضائیه بهره ببرد و فیلمش را با حمایت نهادهای حاکمیتی چون مرکز رسانه ای قوه قضائیه و سازمان زندان ها بسازد و به بهانه داغدار بودن در یک رویداد هنری چون جشنواره فیلم فجر حضور نیابد؟

اینکه اقدام پوراحمد را نمایشی می نامیم دقیقا به همین خاطر است که او در زمانی که آشوب ها در جریان بوده مشغول رایزنی و همکاری با قوه قضائیه بوده است. در آن ایام او تصمیم نمی گیرد که قطع همکاری کند چون منافعی برای خودش در آن زمان متصور نبوده اما در ایام جشنواره، هم به آن دلیل که از حمایت و همکاری با قوه قضائیه نهایت استفاده را کرده و فیلمش را به سرانجام رسانده و هم به این خاطر که در روزهای جشنواره اقدام او مورد توجه واقع می شود و از طرفی چون پس از اتمام کار پیش از هرکس دیگری به ضعف های فاحش اثرش پی برده لذا به قول معروف «روغن ریخته را نذر امامزاده» کرده است.

سروش صحت هم کارگردان/بازیگر/مجری سالیان صداوسیما بود که همزمان با تشویق دهه هشتادی ها به آشوب و اغتشاش، مشغول پروژه نمایش خانگی بود. «ویلای ساحلی» به کارگردانی کیانوش عیاری نیز دیگر پروژه ای است که در آن چهره هایی چون رضا عطاران و پژمان جمشیدی نقش آفرینی می کنند. این دو بازیگر هم از افرادی بودند که در شبکه های اجتماعی، به ناآرامی ها دامن می زدند و در پروژه ای شرکت کردند که بخشی از آن، تشویق به اعتصاب بود، اما همزمان، خودشان مشغول کار و پول به جیب زدن بودند! همچنان که حامد بهداد هم همزمان با حمایت از ناآرامی ها، مشغول همکاری با سریال نمایش خانگی «سرگیجه» بود و حتما پول خوبی هم از بازی در این سریال گرفته است! هومن سیدی، محسن تنابنده، الناز شاکر دوست، هانیه توسلی، مانی حقیقی و... همه از چهره های این جنبش ریاکارانه محسوب می شوند.

خانه سینما هم یک نهاد شبه صنفی وابسته به دولت است که همواره در بزنگاه هایی چون بلوای 1401 از آتش بیاران معرکه بوده است. این نهاد، امسال هم در جهت حمایت از اعتصاب سینماگران -که متاسفانه اتفاق نیفتاد- بیانیه ای را منتشر کرد. بیانیه ای که با واکنش جمعی از اعضای اصناف سینمایی مواجه شد.

جمعی از اعضای خانه سینما با صدور اطلاعیه ای نسبت به بیانیه سیاسی مدیران این تشکیلات مخالفت کردند. در متن این اطلاعیه که با امضای جمعی از اعضای صنوف خانه سینما منتشر شده، آمده است: «به اطلاع ملت شریف ایران می رسانیم، بیانیه ای تحت عنوان «بیانیه خانه سینما» منتشر شده است که ما اعضای خانه از نوشتن آن مطلع نبودیم تا انتشار عمومی. متاسفانه برخلاف ماده یک اساسنامه خانه سینما سال هاست چند نفر عادت کرده اند به نام اعضاء خانه سینما، به هر بهانه و سر هر بزنگاهی بیانیه حزب سیاسی خودشان را منتشر کنند؛ بی آنکه بسیاری از اعضا در جریان آن قرار گرفته باشند. در حالی که اساسنامه تصریح دارد که خانه سینما موسسه ای است مستقل غیرسیاسی که ایجاد امنیت شغلی، تامین اجتماعی و کمک به فعالیت های فرهنگی، پژوهشی در زمینه تولید، توزیع و نمایش برعهده دارد، پس خانه سینما باید به تک تک اعضای سرویس اقتصادی، رفاهی و حتی کمک به مخدوش نشدن حیثیت اعضا کند، مثلا نباید یکی از اعضا از نداشتن اجاره بها کنار خیابان زندگی کند و... نه اینکه عده ای به نام اعضای خانه بیانیه حزبی صادر کنند در همین جا به اعضای هیئت مدیره خانه سینما با احترام عرض می کنیم، اگر برخی دوستان از برخورد دستگاه قضایی با سینماگران که عضو سیاسی حزب آنها هستند. و تخلف رانندگی یا جرائم دیگر داشتند ناراحت شدند، چرا اجازه می دهند به نام خانه سینما بیانیه داده شود؟ خانه سینما متعلق به تک تک اعضاء است و بدیهی است هیئت مدیره و نمایندگان صنوف هم برای همان کاری که در اساسنامه آمده وکالت دارند نه برای بیانیه دادن و کار سیاسی کردن. همچنین متذکر می شود هیچ کس حق ندارد بیانیه بنویسد و به اعضای خانه سینما زنگ بزند و با لحن تهدید امضا بگیرد. همه این موارد خلاف اساسنامه و حقوق شهروندی اعضاست. و به لحاظ قانونی جرم محسوب می شود. ما گروهی از اعضای خانه سینما اعتقاد به حاکمیت قانون و اجرای آن به طور مساوی در همه صنوف کشور داریم اعم از سینمایی و غیرسینمایی و برخورد قانونی با متخلفین را به رسمیت می شناسیم. و اما در مورد اعلام اعتصاب در سینما؛ همه می دانند در جهان سندیکایی که اعلام اعتصاب می کنند باید نیمی از حقوق در زمان اعتصاب را به اعضاء پرداخت کند، این در حالی ا ست که ظاهرا در خانه سینما کسانی تهدید به اعتصاب کرده اند که سرمایه داران سینمای ایران هستند و از چند ماه بیکاری و عدم پرداخت اجاره و... بی خبرند و قصد پرداخت حقوق متضررین از اعتصاب را هم ندارند، پس لطفا ادای سندیکای چپ اروپایی را درنیاورید.»