آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
تصویر روز
۸

جشنواره فیلم مقاومت می تواند مرزهای جغرافیایی را کنار بزند!

لقمان مداین

نجیب بارور شاعر خوب افغانستانی در مصرعی زیبا بیان می کند که «هر کجا مرز کشیدند، شما پل بزنید» و این تمام معنای جشنواره فیلم مقاومت است. جشنواره ای که می تواند به این پتانسیل دست پیدا کند تا بی اعتنا به مرزهای جغرافیایی فرهنگ مقاومت را صادر کند، امت واحده را در هر زمین و با هر زبانی سامان بخشد، فاصله ها را کم کند و دل ها را به هم نزدیک گرداند، از قهرمانان واقعی الگو سازی کند، بنیان خانواده را تقویت کرده و امید بیافریند. زوایای جدیدی در نگرش های دینی، سیاسی و فرهنگی پدید آورد، تا جهاد تبیین را آغاز و مقابل جهل بایستد، شبهات را برطرف کند، تندروی ها و کندروی ها را عیان سازد، ضعف سیاسیون را در عرصه ملی جبران ساخته و با یک اثر درخشان سال ها تهاجم فرهنگی را از میدان به در کند.

اهمیت این جشنواره آن گاه فزونی می یابد، که در قلب محور مقاومت تشکیل گردد تا آرمان های اصیل انقلاب را خانه به خانه گسیل بخشد. تا زمینه فکری و فرهنگی را در انسان ها مهیا سازد و در روزی که ملت های مقاومت به بیداری اسلامی دست می یابند و یکصدا فریاد واحدی را نجوا می کنند، رزمندگان به پشتوانه همین مردم، پرچم ایالات متحده اسلامی را برافراشته سازند.

و این جشنواره می تواند بازوی توانمند محور مقاومت باشد، چراکه پیروز واقعی هر نبرد کسانی هستند که از قبل باورهای فکری آن مردم را مجذوب خود کرده باشند.

و این سنت رسول گرامی اسلام(ص) است که با کار فرهنگی، چنان شتابی به رشد اسلام بخشید که نابخردان برای نشنیدن صدای اسلام در گوش های خود پنبه می گذاشتند و اما زمانی که وعده الهی فرا رسید همان پنبه ها نیز مانع شنیدن سخن اسلام نشد.

دیدیم که برادران و خواهران ایمانی ما در عراق، سوریه، لبنان، یمن، افغانستان، پاکستان، هند و دیگر هوشیاران منطقه پیش از آنکه آوازه سردار شهید اسلام حاج قاسم سلیمانی را شنیده باشند، مجذوب آثار دغدغه مند ایران شده و تصاویر آنان را بر در و دیوار شهر خود نصب می کردند.

و شاید تجربه تلخ مسلمانان آندلس در تاریخ کافی باشد که بدانیم جبهه فرهنگی به مقاومتی جدی نیاز دارد.

در این جشنواره یاد و خاطره مجاهدت های سردار شهید جبهه فرهنگی اسلام حاج نادر طالب زاده روشنی بخش مشتاقان این مسیر می باشد تا به ما یادآوری کند که اهمیت این فریضه تا چه اندازه وسیع و عمیق است، که اگر قلمی موثر واقع شود، سوژه ترور اصحاب تاریکی قرار خواهد گرفت.