آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

اصلاح طلبان در قدرت نباشند شاهد خروج نخبگان و سرمایه ها از کشور خواهیم بود!

سرویس سیاسی: روزنامه اعتماد روز گذشته در مطلبی نوشت: «در واقع از سال های پایانی دهه 60 ساختار سیاستگذار و نظامی حکمرانی کشور به جای بهره مندی از نظرات نخبگان، شایستگان و عموم مردم به سمت ایجاد یک چرخه بسته از تصمیم سازی ها حرکت کرد که نتیجه چنین تصمیماتی را می توان در بحران های سال های 78، 88، 96، 98 و نهایتا 1401 به عینه مشاهده کرد. اگر تدبیری برای بهبود وضعیت و باز کردن قفل های این چرخه بسته صورت نگیرد در ادامه هم باید منتظر مشکلات افزون تری باشیم. به طور کلی با ظهور چنین چرخه بسته ای از نظام تصمیم سازی ها، ابتدا روند مهاجران نخبگان، شایستگان از کشور تسریع می شود. در مرحله بعد، سرمایه ها از کشور خارج می شوند و نهایتا آن دسته از شهروندانی که نه امکان مهاجرت از کشور را دارند و نه از چنان سرمایه ای بهره مند هستند که با تکیه بر آن شرایط بهتری برای خود ایجاد کنند، اقدام به مواجهه با این نظام تصمیم سازی های بسته می کنند».

چنین ادعایی در حالی مطرح می شود که چندی پیش محسن هاشمی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران طی مصاحبه ای گفته بود از 40 سال بعد از انقلاب 32 سال انتخابات دست اصلاح طلبان و اعتدال گرایان بوده است.

دوم اینکه روحانی با حمایت همین طیف سیاسی رای مردم را گرفت و در شرایطی که با انبوهی از وعده های به ظاهر زیبا اما تهی و پوچ طی 8 سال علاوه بر نابودکردن معیشت مردم ، افزایش چندصد درصدی قیمت مسکن ، دلار ، خودرو ، کالاهای اساسی ، کاهش چند ده درصدی ارزش پول ملی و... کشور را با 800 تحریم جدید دیگر تحویل داد و رفت و جریان مدعی اصلاحات به جای عذرخواهی از مردم وقیحانه در جای طلبکار نشسته اند.

سوم اینکه چندی پیش سایت انتخاب از رسانه های نزدیک به دولت قبل در نقد رفتار سیاست ورزی مزورانه مدعیان اصلاحات نوشته بود: «نمی شود هم ژست اپوزیسیون را بخواهید، هم لذت پوزیسیون! هم منتقد حاکمیت باشید، هم نقش اول بستن لیست های انتخاباتی، انتخاب شهردار و حذف چهره های مردمی که حاضر به امتیازدهی به پدرخواندگان خودخوانده اصلاح طلب نیستند را ایفا کنید.»

چهارم اینکه تنها در یک سال و نیم گذشته از زمان روی کار آمدن دولت انقلابی سیزدهم بیش از 2700 نخبه مهاجر به کشور بازگشته و سرمایه گذاری خارجی نیز نسبت به سال های قبل رشد 2/5 برابری داشته است.

مانند توافق با عربستان، برای برجام هم توافق کنیم!

روزنامه آرمان ملی با طرح این سوال که «آیا این توافق زمینه گشایش های احتمالی بعدی را در آینده فراهم خواهد کرد؟ در این زمینه با چه چالش ها و فرصت هایی مواجه هستیم؟» در مطلبی به نقل از فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت: «تنش زدایی در سیاست خارجی ایران یک خواست عمومی ملت ایران است و به همین خاطر از حل مشکل ایران و عربستان استقبال شده است و حتما با این توافق به احیای برجام هم کمک خواهد شد.»

در ادامه این مطلب آمده است: «این نکته را نیز باید در نظر گرفت که اگر توافق با عربستان تا این حد اثرگذار است، پس توافق با قدرت های جهانی به مراتب اثرگذاری و پایداری بیشتری دارند. وقتی با کشوری مثل عربستان می توان توافق کرد که در کلیت خود تابع غرب و ایالات متحده است یا حداقل بدون نظر آنان اقدام مهمی نمی کند، در این صورت امکان توافق های مشابه با همان قدرت ها نیز فراهم است، حتی اگر فراهم نباشد، این نافی انجام گفت وگو، حتی کاملا محرمانه نیست.

امید است از این بازخورد توافق و تعامل درس بگیریم.»

مدعیان اصلاحات که هنوز نمی دانند نسبت عربستان و آمریکا و اساسا فرق این دو چه از منظر منطقه ای و چه از منظر جهانی چیست و یا آنکه به محتوای توافق ایران و عربستان و مقایسه آن با برجام فکر کنند بازهم در تلاش اند از هر فرصتی استفاده کنند تا زلف همه دیپلماسی را به برجام گره زده و برای غرب خوش رقصی کنند! متصدیان حوزه دیپلماسی کشورمان بارها گفته اند که در صورت تحقق شروط و مطالبات اصلی ملت ایران و انتفاع از منافع اقتصادی توافق برجام، آماده مذاکره هستند و از این موضع کوتاه نخواهند آمد.

ارز جهانگیری، یکی از رانت های تاریخی اقتصاد ایران

روزنامه آفتاب یزد در مطلبی نوشت: «داستان نرخ ارز داستانی است که سبب شرایط خاص یک ملت و سود بادآورده برای یک عده خاص شده است. شاید به جرئت بتوان گفت رانت نرخ ارز یکی از رانت های تاریخی اقتصاد ایران است. ارز جهانگیری که سبب شد بخش مهمی از درآمدهای ارزی کشور صرف کالاهایی شود که یا اصلا خریداری نشدند، یا خریداری شدند و با ارز آزاد به فروش رسیدند و یا کالاهای خریداری شده با ارز جهانگیری اصلا وارد کشور نشدند و مجدد صادر شدند... حاشیه سود چند صددرصدی هرگز در صورت های مالی این شرکت ها منعکس نشد و باعث زمین خوردن بورس شد. به واسطه این دست کاری نرخ ارز که به بهانه تحریم و قاچاق ارز صورت گرفته مردم قدرت خرید خود را از دست داده اند و قادر به خرید حتی مایحتاج ضروری زندگی خود نیستند.»