آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
فرهنگ و هنر
۳۲

مصلی دوباره میزبان نمایشگاه کتاب شد

رفت و برگشت مجازی

دنیای اقتصاد : بعد از حرف و حدیث های فراوان سرانجام شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تصمیم گرفت نمایشگاه آینده را در مصلی برگزار کند. هفته گذشته، پرویز سروری، نایب رئیس شورای شهر تهران، از رایزنی ها برای مجاب کردن وزارت ارشاد برای برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب خبر داد و گفته بود برداشت ما این است که در حال حاضر همه امکانات برای برگزاری مطلوب نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب فراهم است. او با اشاره به شلوغی معابر و نبود پارکینگ کافی در مصلی که مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می کند، گفته بود دولت از آنجایی که به فکر مردم است کمک می کند که نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شود تا مشکلات کمتری را شاهد باشیم. اما حالا یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، به خبرگزاری زیرمجموعه این وزارتخانه خبر داده است که نمایشگاه در مصلی برگزار خواهد شد.

در ادامه، با تصویب شورای سیاستگذاری نمایشگاه و نظر دستگاه های همکار برای برگزاری نمایشگاه، تصمیم بر این شد که سی وچهارمین دوره بزرگ ترین رویداد فرهنگی کشور در «شهر آفتاب» برپا شود. این تصمیم طی مکاتبه ای به شهرداری تهران اعلام شد و شهرداری تهران اعلام کرد مجموعه نمایشگاهی «شهر آفتاب» در بازه زمانی 20 تا 30 اریبهشت ماه سال 1402 میزبان نمایشگاه صنعت نفت خواهد بود و امکان میزبانی از نمایشگاه کتاب تهران در این تاریخ وجود ندارد. در همین رابطه مدیریت شهری پیشنهاد کرد تاریخ برگزاری نمایشگاه کتاب به بعد از این تاریخ باشد اما مدیران وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را قبول نکردند.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر ارشاد درباره پیشنهاد به تعویق افتادن زمان نمایشگاه گفت: امکان برگزاری نمایشگاه کتاب در خردادماه به دلیل تلاقی با ایام ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، آغاز فصل امتحانات مدارس، همچنین برگزاری ادوار مختلف این رویداد در اردیبهشت ماه و تعیین این ماه، در تقویم فرهنگی کشور و نمایشگاه های بین المللی و حضور مهمانان خارجی وجود ندارد. علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و قائم مقام و سخنگوی سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، نیز در صفحه شخصی خود نوشت: نمایشگاه از بیستم تا سی ام اردیبهشت ماه 1402 در مصلی بزرگ امام خمینی برگزار می شود. آخرین تجربه برگزاری نمایشگاه کتاب امسال در مصلی بود که هم به صورت حضوری و هم مجازی برگزار شد. در سال های اپیدمی کرونا هم نمایشگاه فقط به صورت مجازی برگزار شد.