آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۸
اخبار کشور
۳

عراق؛ مقصد بعدی سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی

شمخانی: نگاه دولت سیزدهم ایجاد «منطقه قوی» است

دبیر شورای عالی امنیت ملی به منظور رفع چالش های امنیتی و اجرای توافقات اقتصادی به عراق سفر خواهد کرد.

عراق به عنوان دومین شریک تجاری ایران، مقصد بعدی سفر دریابان شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی پس از چین و امارات است.

نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نوشت: حفظ و ارتقاء مبادلات تجاری بیش از 10 میلیارد دلاری با عراق نیازمند رفع برخی چالش های امنیتی تحمیل شده به روابط دو کشور، تسریع در اجرای توافقات اقتصادی و روان تر شدن همکاری های بانکی است.

شمخانی هفته گذشته به منظور دیدار و رایزنی با مقامات امارات به ابوظبی سفر کرده بود.

در این سفر محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات و دستیار وزیر امور خارجه در امور کشورهای حوزه خلیج فارس، شمخانی را همراهی می کنند.

وی پیش از ترک تهران گفت: نگاه دولت سیزدهم به همکاری های منطقه ای که در چارچوب دیپلماسی همسایگی در حال پیگیری است، ایجاد «منطقه قوی» است.

شمخانی افزود: درصورتی که همه کشورهای منطقه به این باور برسند که تنها با تلاش برای ایجاد منطقه قوی می توانند به ثبات و امنیت پایدار دست پیدا کنند، می توان به شکل گیری تحولات جدید در روابط دو و چندجانبه در منطقه امیدوار بود.

وی ادامه داد: اشتراکات اقتصادی، سیاسی و امنیتی متعددی میان دو کشور وجود دارد که لازم است برای تقویت آن، رایزنی مستمر میان مقامات عالی ایران و امارات متحده عربی ادامه داشته باشد.