آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۴۵۲۱
صفحه اول
۱
یادداشت

اعتلای دانشگاه ها

بیژن جهانگیری

اینکه اشتغال ذهنی وزرای علوم و بهداشت، در کسوت مسئولان درجه اول و مستقیم آموزش عالی کشور، متوجه کدام مسائل است، امری است قابل توجه. فهرست این مسائل روشن است و موجود. اما آنچه مهم است جزئیات فهرست نبوده بلکه اولویت بندی آن است. در منابع مکتوب مربوط به آموزش عالی مطالب بی شماری درباره این اولویت ها نوشته شده است. اکثر این منابع اعتقاد دارند که اولویت اول و هر روزه و همیشگی هرم مدیریت آموزش عالی شامل مدیران دولتی و روسای دانشگاه ها و دانشکده ها، باید امری باشد تحت عنوان اعتلای مداوم و هدفمند (اعتلا معادل اصطلاح Excellence آورده شده است). اعتلا روندی است که با رقابت شروع می شود. در پاسخ به تعریف اعتلا باید به سوالاتی از قبیل «منظور از اعتلا» و «اعتلا در چه زمینه ای» پاسخ داد. اعتلا می تواند مظهر و نمود اختصاصات زیر باشد: یگانه بودن، استثنابودن، عالی بودن و داشتن بالاترین استاندارد و بهترین کیفیت (در مقایسه با موارد مشابه). اعتلا امری است نسبی که در روند خود گوشه چشمی دارد به ارزش های جامعه و علی رغم آرمان گرایی پرهیز می کند از رویاپردازی. روند معقول اعتلا مشروط به رسیدن به هدف در کوتاه ترین فاصله زمانی است. می گویند اعتلا رسیدن به حد اعلای کیفیت است به نحو غیرمعمول. هدفی که به طور معمول غیرقابل دسترسی می نماید. عده ای هم اعتلا را «دسترسی به هدف غیرقابل دسترسی» تعریف کرده اند. در بیشتر موارد دانشگاه ها جایگاه روند اعتلا هستند. اختصاصات یک دانشگاه «عالی» کم وبیش شناخته و مدون شده است: آنچه در چنین موسسه ای دیده می شود، عبارت است از: انجام پژوهش های عالی، داشتن اساتید برجسته به معنای بهترین در سطح جهانی (بدون داشتن جایی برای متوسط ها)، فراهم بودن بهترین شرایط کار به معنای پژوهش (داشتن مجهزترین و روزآمدترین آزمایشگاه ها)، و آموزش (پذیرش بااستعدادترین دانشجویان نخبه)، استقلال و پایداری و ثبات شغلی، دریافت حقوق مناسب، داشتن ارج و قرب اجتماعی مطلوب، آزادی آکادمیک و امکان فعالیت در محیط روشنفکری جذاب و بالاخره مدیریت همیشه همراه و خدمتگزار.

نوشته شده که اعتلای دانشگاه ها شامل مجموع سه وجه یا سه هدف است. پژوهش با کیفیت عالی و استثنائی و افتخارآمیز و آموزش با کیفیت عالی و بالاخره ابداع و نوآوری. طرفه اینکه هر سه وجه قابل اندازه گیری کیفی با استانداردهای بین المللی هستند و البته عوامل اجرائی این سه وجه تحت عناوین استاد و هیئت علمی و پژوهشگر ارشد و مشابهم تماما و بدون استثنا از نخبگان و اکابر شناخته شده جهانی رشته تخصصی خود هستند. ضابطه اندازه گیری پژوهش با کیفیت عالی، انتشار نتایج در منابع دست اول و تایید جهانی و ماندگاری نظریه ها و انعکاس آن در نوشته های صاحب نظران، همراه با نقد مثبت است.

وجه آموزش هم دارای نکاتی است آموختنی از قبیل رفتار با دانشجویان که به ترجیح توجه به فرد فرد دانشجویان می پردازد در مقابل تدریس های عام بدون توجه به فردیت دانشجو. و آموزش عمیق مطالب در مقایسه با آموزش سطحی و تقویت و پرورش حس کنجکاوی علمی در مقابل آموزش از نوع به خاطر سپردن مطالب درسی بدون تعمق انتقادی. وجه دیگر پرورش دانشجویان تشویق ایشان است به «پرسیدن». امری کاملا قابل اندازه گیری. آیا مانند گذشته، دانشجویان با سکوت به دروس گوش می دهند و در آخر درس، کلاس را به آرامی ترک می کنند یا با استاد به کنکاش می پردازند با هدف باروری علمی. وجه دیگر آموزش، عرضه مسطوره های خاص است. با تمهیدات مناسب به نحوی برنامه ریزی می شود که دانشجو از فیض حضور در کلاس اساتید برجسته و عالی مقام (از قبیل برندگان جوایز نوبل) بهره مند شود. اثرات حضور و تدریس این قبیل بزرگان در ذهن دانشجویان جوان همیشه محرک و مثبت بوده است.

ابداع و نوآوری هم مانند دو وجه دیگر قابل ارزشیابی است. داشتن سهم شایسته و برتر در کشفیات و اختراعات مهم دهه های گذشته و تامل در اثرات منطقه ای و بین المللی آنها و نقش این نوآوری ها در تجارت جهانی معیاری است ارزشمند برای شناخت موسسات عالی برجسته و نامدار. در ادامه و به منظور معرفی نمونه های عملی، می پردازم به شرح مساعی سه کشور اروپایی آلمان و فرانسه و فنلاند در جهت اعتلای آموزش عالی.در آلمان، حکومت گرهارد اشرودر در سال 2004 برنامه توجه خاص به موضوع دانشگاه های اعلامرتبه (الیت) را کلید زد. برنامه ای که توسط حکومت خانم مرکل از 2006 تا 2011 پیگیری شد با بودجه اولیه 19 میلیارد یورو. این بودجه صرف نیل به اعتلای سه نوع فعالیت شد: اعتلای کیفی دوره های دکترا، نوسازی و مدرن سازی زیرساخت های دانشگاه (خصوصا آزمایشگاه ها) و کمک به پروژه های تحقیقاتی بنیادین اصیل.EDF شرکتی است دولتی که برق فرانسه را تامین می کند. در سال 2008 حکومت آقای سارکوزی تصویب کرد که 2.5 درصد فروش سالانه این شرکت صرف اعتلای مجتمع های «الیت» (برگزیده) آموزشی و پژوهشی منتخب کشور بشود. در دهه اول قرن بیست ویکم دولت فنلاند برنامه ای با هدف داشتن چند مرکز «عالی» علمی -فناوری را مطرح کرد. به دانشگاه ها فرصت داد که در این برنامه مشارکت و رقابت کنند. برندگان مسابقه اعتبار مالی قابل ملاحظه دریافت می کردند و البته پیشرفت آنها مرتبا و از نزدیک مراقبت می شد و ارزشیابی (حتی توسط داوران و ناظران معتبر بین المللی!). گزارش ها حاکی از موفقیت قابل ملاحظه این برنامه است. غرض از عرضه مثال سه کشور فوق تاکید بر توجه خاص به موضوع اعتلای مراکز آموزش عالی است و اینکه اولویت اول مسئولان آموزش عالی کشور و خصوصا روسای دانشگاه ها و دانشکده ها در کنار مسائل روزمره باید و باید موضوع اعتلا باشد و نه هیچ امر دیگری. استمرار در سماجت بر اولویت گفته شده موجب ارتقای دانشگاه می شود خصوصا در صحنه رقابت های منطقه ای و بین المللی. رقابت هایی که نتایج آن با شفافیت کامل و قابل راستی آزمایی در معرض قضاوت ناظران خواهد بود. فضیلتی است ستودنی اگر مسئولان آموزش عالی خصوصا روسای دانشگاه ها و دانشکده ها کیفیت موسسه ای را که به هنگام شروع مدیریت تحویل می گیرند با کیفیت همین موسسه به هنگام تحویل به مسئول بعدی مقایسه بفرمایند به عنوان هدیه ای عبرت آموز به آیندگان.

بیا تا گل برافشانیم و... .