آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۴۵۲۱
صفحه آخر
۸
یادداشت

ایرانمان را دوست بداریم

دکتر فروهر فرزانه (استاد مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف)

به خاطر ناملایمات، بعضی از نسل جوان کشور ما را کشوری فقیر، بی نظم و رو به اضمحلال می پندارند. می خواهم به اختصار پاره ای از پیشینه و توانایی های کشور ایران را بیان کنم و نشان دهم زندگی در ایرانی شکوفا و رو به رشد امکان پذیر است.

1.تاریخی: ایران فلاتی گسترده میان دو دریاست. از دریای پارس و خلیج عمان در جنوب تا دریای کاسپیان (قزوین معرب کاسپیان است) در شمال، در طول تاریخ ایران از شمال خاوری مورد هجوم سکائیان، ترکان، مغولان، ازبکان و بعد روسیان بوده است و از باختر و شمال باختری مورد هجوم یونانیان، رومیان، اعراب و این اواخر از شمال باختری مورد هجوم روسیان بوده است. همین ویژگی فلات بودن و کوهستانی بودن ایران باعث شده هویت خود را تقریبا طی سه هزار سال حفظ کند، زبان و فرهنگ خود را از دست ندهد و گرنه این کشور قهرا باید یا ترک می شد یا عرب! این مقاوم بودن کشور از نظر فرهنگی یکی از ویژگی های برجسته ایران است

2.طبیعی: ایران کشور کوهستان های البرز و زاگرس و کشور گل های وحشی در تمام بهار است. کشور بومی بنه، پسته، ارژن، بادام، انار، انجیر، زرشک، زعفران، زالزالک و... است که در کوهستان ها و جنگل های آن می روید. ایران کشور جنگل های سرسبز هیرکانی با قدمت 65 میلیون ساله است. ایران کشور گل سرخ است. ایران کشور شیر شرزه خوزستان و ببر مازندران بوده و اکنون کشور یوزان و سیه گوشان و پلنگان است. گفته می شود پیاز نیز بومی کوه های زاگرس بوده است و آشپزی با سبزیجات و پیاز از اینجا آغاز شده (می دانید انسان های اولیه شکارگر و گوشتخوار بوده اند). آشپزی خوب که یکی از ویژگی های مهم در توریسم و گردشگری در جهان امروز است و ایران از نوع کم نظیری از آن برخوردارست. سراسر کوه های البرز و زاگرس در هزاره نخست پیش از میلاد پوشیده از جنگل های ارس و بنه، ارژن و بلوط بوده است و در مرکز ایران دریاچه ای فراخ وجود داشته.

3. صنعتی و بهداشتی: اما برسیم به جهان امروز ایران صنایع و معادن بزرگی دارد؛ از نفت و گاز و پتروشیمی گرفته تا مس و فولاد و آلومینیم، از خودروسازی و سرامیک تا برق و الکترونیک و تجهیزات دفاعی. برآورد می شود ایران پنج تا شش میلیون تحصیلکرده مهندسی داشته باشد. حدود 20 میلیون دانشگاه دیده دارد. ایران حدود 150 هزار پزشک و200 هزار تخت بیمارستان دارد. ایران کشور نظیف و تمیزی است، اگر مردم بخواهند. ایران هزاران اثر معماری، تاریخی و باستانی مناسب برای گردشگری دارد.

4. راهبردی: ایران در جنگ جهانی دوم از سوی متفقین پل پیروزی لقب گرفت، زیرا تدارکات اتحاد شوروی از سوی غربی ها از طریق ایران صورت می گرفت. ایران به واسطه شبکه راه آهن و بنادر خود در حقیقت پل شمال-جنوب است، هفت کشور محصور در خشکی در شمال ایران قرار دارند که با افغانستان هشت تا می شوند، روسیه در شمال دریای کاسپیان است (قزوین معرب کاسپیان است) که از طریق رود ولگا و شبکه راه آهن روسیه، راه ایران به اروپای مرکزی و اروپای شمالی و اسکاندیناوی است. ایران می تواند کالاها و انرژی را به این جاها منتقل کند.

5. فرهنگی: ایران فرهنگی غنی و باستانی دارد و تا اوایل قرون وسطی کشور علم و هنر و معماری بوده است و دانشمندان بزرگی تا قرون پنجم و ششم هجری از آن برخاسته اند. ایران زبان ملی و حماسی منحصربه فردی در جهان دارد. زبان فارسی زبان شعر و عرفان در کل جهان است. ایران کنونی حدود 90درصد با سواد را در خود جای داده است. ایران از 120 سال پیش، سابقه مبارزات ملی و مدنی دارد و مردم آن علاقه مند به دموکراسی و مردم سالاری هستند. ایران دین و آیین خوبی دارد. ایران تنوع قومی، بومی و فولکلوری گسترده و طبیعت چهار فصل در هر زمان را از شمال تا جنوب داراست... شهر تهران نزدیک پیست های اسکی در پنج ماه سال، نزدیک دریا و نزدیک کوهستان و کویر است، از این جهت شهری استثنائی در جهان است. دو اشکال عمده در ایران کنونی مصرف بالای انرژی، آلودگی و کم آبی است که با تدبیر و عقل حل شدنی است.

نتیجه: با این فرهنگ و تاریخ و صنعت و این نیروی انسانی ایران می توانست و می تواند بزرگ ترین تولیدکننده اقتصادی و بزرگ ترین ارائه کننده خدمات گردشگری و پزشکی بیمارستانی و بزرگ ترین صادرکننده برق، انرژی و اتومبیل در آسیای غربی و آسیای مرکزی، خاورمیانه و شمال آفریقا باشد و با کمی تدبیر اقتصاد نخست منطقه بشود، نیز مرکز تولید دانش و فناوری منطقه باشد. به شرط ها و شروط ها...

باید سررشته کارها را به کاردان سپرد.