آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۸
جامعه
۱۰

خبر

اجرای حکم اعدام «محی الدین ملاابراهیمی» به جرم وارد کردن عمده اسلحه تروریستی که ضدانقلاب او را کوله بر معرفی کرد

روز جمعه حکم اعدام یکی از اعضای گروهک تروریستی تجزیه طلب به نام «محی الدین ملاابراهیمی» در ارومیه اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری میزان، از چند روز مانده به اجرای حکم این عضو گروهک تروریستی، رسانه های معاند با مطرح کردن نام فرد مورد اشاره وی را یک کوله بر معرفی کردند. مطرح کردن نام ملاابراهیمی در کنار کوله بری با این هدف صورت گرفته بود که عنوان شود وی در حالی که مشغول کوله بری بوده بازداشت و به اعدام محکوم شده است.

بررسی سوابق پرونده محی الدین ملاابراهیمی نشان می دهد وی عضو یک گروهک تروریستی تجزیه طلب بوده و در حین ماموریت وارد کردن سلاح و مهمات به کشور بازداشت شده است. مطابق اسناد موجود در پرونده و گزارش ضابط، ملاابراهیمی در حالی که در حال انتقال عمده آرپی جی و کلاشینکف به کشور بوده است، پس از شناسایی با ماموران مرزبانی درگیری مسلحانه داشته و سرانجام دستگیر می شود. پس از بازداشت ملاابراهیمی و انجام تحقیقات، وی به بغی و محاربه متهم شده و پرونده به دادگاه استان ارجاع می شود. با برگزاری جلسات دادگاه در حضور متهم و وکیل وی، سرانجام محی الدین ملاابراهیمی به اعدام محکوم شده و حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور تایید می شود. نکته قابل تامل در این پرونده این بوده است که با وجود اتهامات سنگین محی الدین ملاابراهیمی و انتقال عمده اسلحه و مهمات به کشور و درگیری وی با ماموران مرزبانی، باز هم پرونده وی پس از طی روال قانونی، دو بار در کمیسیون عفو مورد بررسی قرار گرفته است، اما به علت نوع اتهامات مشمول عفو نشده بود که در نهایت حکم ملاابراهیمی روز جمعه اجرا شد.

ورود سامانه جدید بارشی به کشور از امروز

رئیس مرکز پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ورود سامانه جدید بارشی از امروز، احتمال خیزش گردوخاک در 11 استان و کاهش دما در دامنه های جنوبی البرز و غرب کشور خبر داد.

صادق ضیائیان به ایسنا گفت: یکشنبه سامانه بارشی جدیدی وارد کشور شده و در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، همدان و قزوین سبب بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در مناطق مستعد بارش تگرگ و در ارتفاعات و نقاط سردسیر باعث بارش برف می شود.

ضیائیان تاکید کرد: این وضعیت جوی دوشنبه در شمال غرب، غرب، سواحل غربی و مرکزی خزر همچنین دامنه های جنوبی البرز رخ خواهد داد. به گفته وی، در روز دوشنبه در برخی نقاط سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی نیز رگبار و رعدوبرق پیش بینی می شود. این کارشناس هواشناسی افزود: سه شنبه به جز استان سیستان و بلوچستان و چهارشنبه به جز جنوب استان های فارس و بوشهر در سایر مناطق کشور بارش پیش بینی می شود.

ضیائیان ادامه داد: از دوشنبه تا چهارشنبه در شمال غرب، غرب و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز، کاهش دما رخ خواهد داد.

تعداد شهرهای قرمز کرونایی افزایش پیدا کرد

مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در اطلاعیه ای آخرین وضعیت رنگ بندی شهرهای کشور را اعلام کرد.

به گزارش وبدا، در این اطلاعیه آمده است: بر اساس آخرین به روزرسانی ها، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از 4 به 10 و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از 23 به 33 شهر افزایش یافت. همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 186 به 198 و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از 235 به 207 شهر رسید. بر همین اساس، از 26 تا 27 اسفند ماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 363 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی و 182 نفر از آنها بستری شدند. متاسفانه در طول این بازه زمانی، 18 نفر از بیماران کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 54 رسید.

509 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

اتمام آواربرداری 1800 واحد مسکونی تخریبی در زلزله خوی

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی از اتمام عملیات آواربرداری 1800 واحد تخریب شده در مناطق زلزله زده خوی خبر داد.

برزگر به ایسنا گفت: عملیات آواربرداری هزار و 800 واحد تخریب شده در مناطق زلزله زده خوی به اتمام رسید و طی چند روز آینده در حال لکه گیری این عملیات در منطقه هستیم.

وی افزود: همزمان با عملیات آواربرداری، کار باز سازی واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده خوی آغاز شده و تاکنون در 127 واحد مسکونی عملیات بتن ریزی فونداسیون به اتمام رسیده است.