آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۸
اخبار کشور
۱۱

دومین سفر سردار قاآنی به مناطق زلزله زده شمال غرب سوریه

فرمانده نیروی قدس سپاه برای نظارت بر امدادرسانی به زلزله زدگان سوری به شمال غرب این کشور سفر کرد.

سردار سرتیپ «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر جمعه برای نظارت بر امدادرسانی به زلزله زدگان سوری به شمال غرب این کشور سفر کرد.

یک مقام آگاه در گفت وگو با دفتر منطقه ای ایرنا در دمشق ضمن تایید سفر سردار قاآنی به شمال غرب سوریه گفت: فرمانده نیروی قدس از مناطق آسیب دیده شهر استان های حلب و لاذقیه بازدید و بر کار امدادرسانی به زلزله زدگان سوریه از نزدیک نظارت کرد.

سردار قاآنی در 19 بهمن ماه یعنی سه روز پس از وقوع زلزله مهیب هفت و هشت دهم ریشتری شمال غرب سوریه که در 17 بهمن ماه رخ داد به این مناطق سفر کرده و از نزدیک بر کار امدادرسانی امدادگران ایرانی و نیروهای تابعه نظارت کرده بود.

در اثر زلزله مهیب 17 بهمن ماه شمال غرب سوریه (و جنوب ترکیه) علاوه بر خسارت های زیاد در پنج استان شمال غرب سوریه، تعداد زیادی نیز کشته شده اند که براساس آمار رسمی اعلام شده شمار قربانیان زلزله در استان لاذقیه 805 کشته و یک هزار و 131 مجروح و در استان حلب نیز این حادثه کمتر از 500 کشته و 750 نفر زخمی بر جای گذاشت.

آمار دقیقی از خسارت های دو استان طرطوس و حماه در دسترس نیست ولی در مناطق اشغالی استان ادلب که حدود 40 درصد آن در تصرف تروریست های تکفیری می باشد، بنابر آمار اعلامی از سوی برخی منابع بیش از 4 هزار نفر کشته شده اند و این یعنی مردم این منطقه به دلیل خسارت ها و تلفات زیاد نیاز به کمک های بیشتری دارند.

در زلزله اخیر 103 دستگاه ساختمان در استان لاذقیه به طور کامل ویران شده و 247 ساختمان نیز آسیب جدی دیده است.

بیش از 142 هزار نفر از شهروند استان لاذقیه نیز تحت تاثیر زلزله اخیر قرار گرفتند و بسیاری از آنها مجبور شدند به کمپ های ایجادشده از سوی دولت سوریه پناه ببرند و برخی نیز به منازل اقوام و آشنایان خود در دیگر نقاط رفته اند.

زلزله در شهر حلب نیز 54 ساختمان این شهر را به کلی ویران کرده و 51 ساختمان دیگر که در وضعیت بسیار بدی قرار داشتند و در حال فروریختن بودند، توسط استانداری حلب تخریب شدند.

190 هزار زلزله زده حلب نیز در 265 مرکز اسکان اضطراری ایجادشده از سوی دولت سوریه ساکن هستند و این مراکز به غیر از کمپ های اسکانی می باشد که جمعیت ها و نهادهای دیگر و جمهوری اسلامی ایران در این استان ایجاد کرده اند.

با وقوع زلزله مهیب شمال غرب سوریه، 15 دستگاه مهندسی جمهوری اسلامی در خدمت زلزله زدگان و دولت سوریه در حلب قرار گرفت و این امکانات در کنار تجهیزات مجموعه های سوری و نیروهای الحشدالشعبی عراق و دیگر نیروهای جبهه مقاومت اسلامی در آواربرداری در حلب کمک شایانی کردند و مجموعه بهداری جمهوری اسلامی نیز با 10 دستگاه آمبولانس و کادر دکترها و پرستاران اقدام به خدمات رسانی به مردم حلب در سطح این شهر کردند.

تاکنون 447 تن انواع کمک های انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران برای مردم زلزله زده سوریه با 16 فروند هواپیما به سه فرودگاه حلب، دمشق و لاذقیه حمل و تحویل مقامات سوری شده است.

جمهوری اسلامی ایران 9 کمپ اسکان برای زلزله زدگان حلب ایجاد کرده و 12 هزار زلزله زده سوری در آنجا ساکن می باشند و به آنها خدمت رسانی می شود.