مبارزات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا و آمریکا

چکیده:
بررسی چگونگی پیوند فکری روشنفکران مذهبی و روحانیت، جنبه هایی از تاریخ ایران و دوره پهلوی دوم را روشن می سازد. دانشجویان مسلمان به عنوان بخش عمده ی جریان روشنفکری با تاسیس انجمن های اسلامی داخل و خارج از کشور سنگ بنای این وحدت را پی افکندند. اتحادیه انجمن های اسلامی خارج از کشور به دلیل ناتوانی دستگاه های امنیتی رژیم پهلوی در ایجاد محدودیت علیه آن، ارتباط گسترده ای با امام خمینی و نهاد روحانیت برقرار ساختند. این مقاله با استفاده از فرضیه ی فرهنگ و کارگزاری جان فورن به اثبات این نظریه می پردازد که، اتحادیه ی فوق، گفتمان های مختلف تشیع انقلابی را در طول فعالیت خود برگزید و در آستانه ی پیروزی انقلاب اسلامی گفتمان امام خمینی را همچون راهنمای عمل و ایدئولوژی مبارزه برگزید. روش تحقیق در این پژوهش توصیفی- تحلیلی با تکیه بر تاریخ شفاهی می باشد.
زبان:
فارسی
صفحه:
189
لینک کوتاه:
magiran.com/p1070505 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!