بررسی لوله ها و حفره رحمی با کمک روش سونوهیستروگرافی Print

نویسنده:
چکیده:
زمینه
سونوهیستروگرافی انجام سونوگرافی واژنی همراه با تزریق سالین از راه دهانه رحم به درون حفره رحمی می باشد و با کمک‎گیری از آن می توان ضایعات پاتولوژیک حفره اندومتر و باز بودن لوله های رحمی را نمایان ساخت. این روش در میان محققین و پزشکانی که در کشورمان فعالیت می نمایند هنوز ناشناخته است.
مواد و روش ها
مقالات تحقیقاتی که از سال 2000 تا 2012 در زمینه سونوهیستروگرافی در منابع معتبر منتشر شده را گردآوری نمودیم و از ابزارهای جستجوگر Google scholar، Pub Med، OVID، MEDLINE، EMBAS، Cochrane Labrary، SID، Iran Medex، Mag Iran و Med Lab کمک گرفتیم.
یافته ها
دقت تشخیصی سونوهیستروگرافی در بررسی حفره رحمی با هیستروسکوپی هم خوانی دارد. این روش می تواند اطلاعات مهمی در مورد ضایعات درون حفره رحمی بدهد و همچنین قادر است، رحم دیواره دار را از رحم دو شاخ افتراق دهد و در مقایسه با روش هیستروسالپینگوگرافی اطلاعات بیشتری از حفره رحم فراهم می کند. همچنین حساسیت و ویژگی بالائی در بررسی باز بودن لوله های رحمی دارد. می توان آن را به عنوان روش غربالگری در خون ریزی های نامنظم رحمی و یا ناهنجاری های مادرزادی رحم به کار برد.
نتیجه گیری
سونوهیستروگرافی یک روش غربالگری مناسب و ارزان و ساده و ایمن و با قابلیت بالا و شانس عوارض پائین برای بررسی حفره و لوله های رحمی در زنان نابارور و یا مبتلا به خون ریزی های نامنظم رحمی می باشد. بیماران به خوبی انجام این روش را تحمل می کنند و پزشکان می توانند از آن برای غربالگری بیمارانی که به روش های تهاجمی تر نیاز دارند بهره جویند.
زبان:
فارسی
صفحات:
144 -155
لینک کوتاه:
magiran.com/p1127314 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!