فناوری نانو و حذف آلودگی های آب

چکیده:
مقدمه
مطالعات نشان داده است که چنانچه تصفیه ی فاضلاب و پساب ها بطور مناسب مدیریت شود، بخش قابل ملاحظه ای از منابع آب مورد نیاز جوامع در حال توسعه را فراهم می کند. با افزایش بی رویه غلظت مواد ریزدانه، ترکیبات آلی و معدنی و بخصوص فلزات سنگین در پساب ها روش های متعارف جوابگوی حذف آلاینده ها نبوده و لازم است از فرآیندهای جدید در حذف آنها استفاده شود. با توسعه فناوری های نوین از قبیل نانو فناوری، فرآیندهای حذف آلاینده ها از آب و پساب های صنعتی و کشاورزی بهبود یافته است. این مطالعه مروری بر تحقیقات انجام شده در مورد کاربرد فناوری نانو در حذف آلاینده های آب است که در این زمینه از سال 2000 تا 2013 منتشر شده است. با عبارات کلیدی Application of Nanotechnology، Nanotechnology and wastewater treatment، Nanofiltration and wastewater در اینترنت و مجلات معتبر علمی بهداشت محیط جستجو انجام شد.
نتیجه گیری
اکثر مطالعات نشان داده اند، که استفاده از مواد نانو به علت دارا بودن سطح ویژه بسیار زیاد و خواص شیمیایی منحصر بفرد به کاربران این امکان را می دهد تا بطور مستقیم یا پس از اصلاح و عاملدارشدن به صورت اختصاصی و با ظرفیت بالاتر آلاینده ها را از محیط آبی خارج نمایند. نانو فیلتراسیون، نانو فتوکاتالیست ها، نانو ذرات آهن صفر ظرفیتی، نانو ذرات مغناطیسی از جمله روش ها و موادی هستند که جهت کنترل و حذف آلاینده ها از آب و پساب استفاده شده اند. حذف آلاینده ها و بازیابی آب خالص با بکاربردن فناوری نانو تاثیر زیادی در کاهش هزینه و زمان در صنعت تصفیه داشته و باعث بهبود منابع آبی در محیط زیست می گردد. نانو ذرات مغناطیسی اکسید آهن به علت دارا بودن خاصیت مغناطیسی و امکان جداسازی راحت تر از محیط پس از تصفیه، یک روش موثر و کارامد در حذف آلاینده ها بشمار می رود.
زبان:
فارسی
صفحات:
242 -255
لینک کوتاه:
magiran.com/p1258988 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!