مشاوره ژنتیک با تکیه بر اصول مشاوره اسلامی

پیام:
چکیده:
مشاوره ژنتیک یکی از مباحث مهم ژنتیک پزشکی و اخلاق ژنتیک به شمار رفته، بخشی ضروری از آزمایش های ژنتیک محسوب می شود و از آن جا که می تواند با تعیین خطر وقوع و یا تکرار یک بیماری ارثی از بروز ناهنجاری های مادرزادی جلوگیری کند، معمولا قبل و بعد از آزمایش ژنتیک، نسبت به انجام آن توصیه می گردد. مشورت و مشاوره در آموزه های اسلامی نیز اهمیت زیادی دارد و آیات و روایات متعددی به این امر اختصاص یافته است؛ بدیهی است که در زمینه مشاوره ژنتیک، توصیه ای در متون اسلامی وجود ندارد ولی با بکارگیری اصول مشاوره، شرایط و وظایف مشاور و وظایف مشاوره گیرنده در اسلام، می توان مشاوره ژنتیک را به نحو مطلوب تری انجام داد. این جستار با روش توصیفی- تحلیلی، آیات و روایاتی را که در مشاوره ژنتیک، قابل استناد است، بررسی نموده و با ذکر نمونه هایی به چگونگی بهره گیری از تعالیم اسلامی در این مبحث مهم دانش ژنتیک می پردازد. ارتقا خدمات ژنتیک پزشکی در توسعه بهینه این علم در کشورمان و کاهش بار بیماری های ارثی و ژنتیکی نقش جدی دارد
زبان:
فارسی
صفحات:
79 -86
لینک کوتاه:
magiran.com/p1420246 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!