ناحیه بندی استان لرستان با استفاده از تحلیل خوشه ای

چکیده:
استفاده از روش های آماری پیشرفته نظیر تحلیل های آماری چند متغییره یکی از روش ها برای تفکیک نواحی از هم می باشد. در مطالعه حاضر بر اساس روش های تحلیل خوشه ایسلسله مراتبی و مقایسه روش های مختلف آن، داده های سالانه و ماهانه 9 ایستگاه به مدت 10 سال (1379 تا 1388 ) از اداره کل هواشناسی استان لرستان اخذ و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته شده است. هدف از این مطالعه علاوه بر نشان دادن چگونگی انجام مراحل تحلیل خوشه ای، ناحیه بندی اقلیمی استان لرستان به چهار ناحیه شامل:1) نیمه مرطوب با تابستان معتدل و زمستان بسیار سرد (الشتر، ازنا)؛
2) نیمه مرطوب با تابستان نسبتا« گرم و زمستان سرد (الیگودرز، بروجرد)؛
3) نیمه مرطوب با تابستان گرم و زمستان معتدل (خرم آباد و کوهدشت)؛
4) نیمه خشک با تابستان بسیار گرم و زمستان نسبتا» سرد (پلدختر) می باشد.
پهنه بندی استان با استفاده از ARC GIS صورت گرفته است.
زبان:
فارسی
صفحات:
41 -50
لینک کوتاه:
magiran.com/p1575659 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.