بررسی اثر قدرت لایه بندی حرارتی بر بازده اختلاط مصنوعی در مخازن سدها

چکیده:
پدیده های لایه بندی و اختلاط در مخزن سد می توانند پارامترهای کیفی آب را در طول سال در تراز های مختلف آبگیری به مقدار زیادی تحت الشعاع قرار دهند. یک روش مرسوم برای از بین بردن لایه بندی و ایجاد اختلاط در مخزن، هوادهی به بدنه آبی از کف مخزن می باشد. در صورت طراحی صحیح سیستم هواده با توجه به قدرت لایه بندی می توان بازده فرایند را تا حد امکان افزایش داد. در این پژوهش از یک مدل تجاری کاملا سه بعدی دینامیک سیالات محاسباتی (Fluent) برای مطالعه اختلاط مصنوعی لایه بندی حرارتی در یک مخزن آزمایشگاهی استفاده شده است. زیربرنامه هایی به منظور حل دقیق مساله مورد بررسی، تحت عنوان توابع UDF به کد اصلی نرم افزار اضافه گردیدند. بر اساس نتایج حاصل شده از مدل عددی، قدرت لایه بندی عامل تعیین کننده ای در میزان انرژی لازم برای اختلاط کامل در مخزن می باشد. همچنین با بررسی اختلاط در دو مخزن با قدرت لایه بندی برابر، مشخص گردید که با کاهش میزان هوای تزریق شده به سیستم، میزان کم تری از انرژی ورودی به سیستم طی آشفتگی اضمحلال می یابد و در نتیجه آن، بازده اختلاط مصنوعی افزایش پیدا خواهد کرد. با توجه به نتایج پژوهش حاضر توصیه می شود طراحی سیستم هواده به گونه ای باشد که عدد پلوم در محدوده بیش از 400 قرار گیرد.
زبان:
فارسی
صفحات:
17 -33
لینک کوتاه:
magiran.com/p1588459 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.