فراوانی ضایعات مخاطی دهانی و آگاهی از وجود آن در افراد مراجعه کننده به بخش بیماری های دهان دانشکده دندان پزشکی ساری

چکیده:
سابقه و هدف
با توجه به این که تفاوت قابل ملاحظه ای در شیوع ضایعات مختلف دهان در نقاط مختلف دنیا وجود داردو از آن جایی که در کشور ما مطالعه های زیادی در این زمینه صورت نگرفته است هدف از این مطالعه بررسی شیوع ضایعات دهانی و میزان آگاهی از وجود چنین ضایعات در مراجعین به بخش بیماری های دهان دانشکده دندان پزشکی ساری بوده است.
مواد و روش ها
این مطالعه توصیفی روی تمام مراجعین 12 سال و بالاتر به بخش بیماری های دهان دانشکده دندان پزشکی ساری طی سال های 94 تا 95 انجام شد. مشخصات فردی و بالینی بیماران در فرم اطلاعاتی ثبت گردید.
یافته ها
کل مراجعین به بخش بیماری های دهان در طی یک سال شامل 391 نفر مرد و 680 نفر زن با محدوده سنی 12 تا 90 سال بودند که در مجموع 388 نفر بدون ضایعه دهانی و 683 نفر با ضایعه دهانی را شامل می شد. میزان آگاهی از وجود ضایعات تنها در 49/ 8 درصد از افراد مشاهده شد. بیش ترین فراوانی مربوط به زبان باردار با 246 نفر و کم ترین فراوانی مربوط به مالفورماسیون عروقی، ماکول هموراژیک و فیبروسارکوما با درگیری در 1 نفر بود. زبان شایع ترین محل ضایعات مخاط دهانی بود.
استنتاج: فراوانی نسبتا بالایی از ضایعات دهانی و عدم آگاهی از وجود آن در این مطالعه نشان از لزوم انجام معاینات دوره ای مخاط دهان همانند معاینات دندانی دارد.
زبان:
فارسی
صفحات:
80 -87
لینک کوتاه:
magiran.com/p1668468 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.