نقش متقابل ریاضی و فرهنگ

چکیده:

وجود آثار تاریخی، صنایع دستی به جا مانده از نیاکان، بررسی زندگی بزرگان و اندیشمندان عرصه پزشکی، نجوم، کشاورزی، ساختمان سازی، فیزیک، ریاضیات و... را می‌توان گواه بر توسعه دانش در زمان گذشته ایران دانست. دانشی که شواهد آن را می‌توان در هنر اصیل ایران زمین یعنی فرش نیز به وضوح مشاهده کرد. تار و پودی که هنرمندان شایسته ایرانی با اصول هنری و ادغام آن با ریاضیات جایگاه علمی ایرانیان را توسعه بخشیدند تا بار دیگر جایگاه ایرانیان را چه در هنر و چه در دانش ریاضی ارتقا بخشند. بنابراین بر آن شدیم تا فرهنگ باستانی خود که به خصوص در ریاضیات سرآمد عالم بود را به عرصه علم بیاوریم و خودنمایی آن را در ریاضیات به نمایش بگذاریم.
بنابراین یکی از جلوه‌های ریاضیات، هنر و فرهنگ را انتخاب کردیم تا در لابه‌لای آن ریاضیات را برای دانش‌آموزان خود شیرین‌تر و دلچسب‌تر کنیم. این شیرینی می‌تواند اهداف کلی آموزش که همان ارتقا، بسط و گسترش ریاضیات است را توسعه بخشد و به دانش‌آموزان کمک کند تا ریاضیات را با نگاهی متفاوت‌تر از اینکه ریاضیات درس سخت و سنگینی است ببینند. نتایج پژوهش نشان می‌دهد که هر چند گذشتگان ما تحصیلات دانشگاهی و رسمی نداشتند اما کاربرد ریاضی در فعالیت‌های روزانه آنها جالب و در نوع خود بی‌نظیر است. بنابراین، آموزش و حتی معرفی این فعالیت‌ها، علاوه بر ایجاد علاقه و انگیزش در دانش‌آموزان، می‌تواند بر فرایند یاددهی و یادگیری آنها تاثیر به ‌سزایی داشته باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
7
لینک کوتاه:
magiran.com/p1717388 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!