چالش های اخلاقی در تصمیم گیری برای درمان یک مورد نوزاد مبتلا به سندرم داون با انسداد روده

چکیده:
زمینه و هدف
در مورد درمان های حیات بخش در نوزادان و تصمیم گیری در طب نوزادی از منظر اخلاق پزشکی اختلاف نظر وجود دارد. این مطالعه با هدف تعیین چالش های اخلاقی در تصمیم گیری برای درمان یک مورد نوزاد مبتلا به سندرم داون، دچار انسداد روده انجام شده است.
مواد و روش ها
بیمار، نوزاد پسر سه روزه ای مبتلا به سندرم داون است که به دلیل عدم دفع مکونیوم و اتساع شکمی توسط آمبولانس به بیمارستان آورده شد. پس از اقدامات اولیه پزشکی، در ویزیت جراحی تشخیص احتمالی فلج و سوراخ شدگی روده، نیازمند جراحی مطرح گردید. در نهایت، پس از ارائه توضیحات لازم توسط جراح، پدر بیمار پس از مشورت با سایر اعضای خانواده، عدم رضایت خود را برای جراحی فرزندش اعلام نمود. علی رغم اقدامات حمایتی، نوزاد بعد از دو روز بستری در بیمارستان فوت شد.
ملاحظات اخلاقی: ضمن رعایت صداقت و امانت داری در گزارش مورد، محرمانگی اطلاعات فردی مورد و خانواده وی رعایت گردید.
یافته ها
مسائل اخلاقی شناسایی شده در این مورد خاص، در بیمارستان محل تولد عبارت بود از: اجازه ترخیص نوزاد علی رغم عدم دفع مکونیوم، عدم بررسی ابتلای نوزاد به سندرم داون و سایر ناهنجاری های احتمالی همراه، و عدم آگاه سازی والدین از وضعیت نوزاد، پیش از اخذ رضایت ترخیص نوزاد از بیمارستان که سبب یکی چالش اخلاقی بزرگ تر در این مورد، یعنی تشخیص بهترین مصلحت برای نوزاد و تصمیم گیری درست برای اقدام درمانی مقتضی (جراحی یا عدم جراحی نوزاد) گردید.
نتیجه گیری
تدوین راهنماهای بالینی مبتنی بر شواهد و تشکیل کمیته ای متشکل از متخصص نوزادان و سایر تخصص های مرتبط، سرپرستار و متخصص اخلاق پزشکی، می تواند به والدین برای تصمیم گیری درست و بهترین انتخاب برای فرزندشان کمک نماید.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
69 -76
لینک کوتاه:
magiran.com/p1772289 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!