بهینه سازی مبادلات در بورس گل و گیاه با در نظر گرفتن شرکت آماد طرف سوم تحت شرایط عدم قطعیت

چکیده:
در این مقاله، مسئله بورس گل و گیاه به عنوان یک مسئله بهینه سازی در نظر گرفته می شود. ذی نفعان این مسئله عرضه کننده، خریدار، شرکت آماد طرف سوم، کارگزاران و سازمان بورس معاملات هستند. گل ها و گیاهان جزو محصولات تازه و محصولات تازه نیز به عنوان زیرمجموعه ای از محصولات فسادپذیر شناخته می شوند. در این مقاله، دو مدل رقابتی استکلبرگ بین عرضه کننده محصولات و خریدار و همچنین بین خریدار و شرکت آماد طرف سوم ارائه می شود که در مدل اول، مقدار سفارش بهینه، قیمت عمده فروشی و قیمت خرده فروشی محصول به دست می آید و در مدل دوم نیز قیمت حمل بهینه توسط شرکت آماد طرف سوم محاسبه می شود. در پایان نیز یک مدل هماهنگ و یکپارچه ارائه می شود و نشان داده می شود که شرایط هماهنگی و یکپارچگی در مبادله گل و گیاه باعث می شود تا سود و مقدار سفارش بیشتر و همچنین قیمت خرده فروشی کمتری در کل زنجیره تامین نسبت به حالت های رقابتی برای اعضای زنجیره به دست آید.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
179 -205
لینک کوتاه:
magiran.com/p1808962 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!