چالش ها و راهکارهای توسعه بیمه در بخش بالادستی صنعت نفت ایران

چکیده:
کلیه طرح های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی جزو سرمایه و دارائی های کشور محسوب می شوند که سرمایه گذاری در سایر بخش های اقتصادی را فراهم می کنند و تبدیل به دیگر اشکال سرمایه گذاری های صنعتی و غیرصنعتی می شوند. به علت ریسک پذیری بالای پروژه های این صنعت، اهمیت وجود نظام بیمه و پوشش های بیمه ای در این صنعت اهمیت ویژه ای دارد. هدف این مطالعه پاسخگویی به چالش ها و اهمیت ورود کشور به بازار بیمه های صنایع بالادستی نفت و گاز است. چرا که یافته های مطالعه نشان می دهد که وجود ضعف دانش فنی در کمی کردن ریسک، عدم توسعه همزمان صنعت بیمه و صنعت نفت، عدم وجود جایگاه دقیق ریسک و مدیریت ریسک در صنعت نفت، توان مالی پایین شرکت های بیمه داخلی و در نهایت عدم کاهش برخی ریسک ها توسط شرکت ملی نفت، منتج به مغفول ماندن افزایش تعامل میان صنایع بیمه و نفت و گاز شده است. البته پر واضح است که توجه به توسعه بیمه های نفت و گاز برای کشور به لحاظ اقتصادی و اجتماعی نیز بسیار مهم است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
27 -33
لینک کوتاه:
magiran.com/p1823797 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.