طراحی حفاظت نیروگاه های خورشیدی در مقابل ضربات صاعقه با استفاده از میله های صاعقه گیر

چکیده:
با توجه به نصب سیستم های فتوولتائیک در محیط های باز، یکی از عوامل مهم که می تواند منجر به خرابی سیستم های فتوولتائیک و تجهیزات آن ها شود، اضافه ولتاژهای ناشی از برخورد صاعقه است؛ لذا نبود یک سیستم حفاظتی مناسب می تواند باعث خسارت و خرابی بخش های مختلف سیستم فتوولتائیک گردد. این مقاله به طراحی یک سیستم حفاظتی برای نیروگاه های خورشیدی در مقابل ضربات صاعقه با استفاده از میله های صاعقه گیر می پردازد. در روش پیشنهادی اضافه ولتاژهای القایی ناشی از برخورد صاعقه نیز در نظر گرفته می شود. برای پیاده سازی روش معرفی شده، نیروگاه خورشیدی دانشگاه بیرجند با در نظر گرفتن فواصل دقیق بین پنل ها و سازه محیطی کل نیروگاه در MATLAB شبیه سازی شده و سپس طراحی و جایابی میله صاعقه گیر با استفاده از مدل الکتروهندسی و تئوری گوی غلتان انجام گرفته است. با توجه به تصادفی بودن محل وقوع صاعقه در سطح زمین در محوطه نیروگاه، برای طراحی و جایابی میله های صاعقه گیر از روش مونت کارلو استفاده شده است. مقایسه هزینه پیاده سازی طرح پیشنهادی مقاله با هزینه پیاده سازی حفاظت به دست آمده از روش های قبلی، مزیت اقتصادی روش مقاله را نشان می دهد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
89 -100
لینک کوتاه:
magiran.com/p1836008 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.