ارزیابی ارزش تغذیه ای میوه ها و سبزیجات ایرانی بر اساس تجزیه وتحلیل مولفه های اصلی و آنالیز خوشه ای و جایگزینی آن ها

چکیده:
علی رغم توصیه موکد پزشکان و متخصصین تغذیه به مصرف میوه ها و سبزیجات، کمتر به چگونگی انتخاب میوه ها و سبزیجات در وعده های روزانه اشاره شده است. در این تحقیق بر اساس رویکردی نوین، به طبقه بندی میوه ها و سبزیجات بر اساس ویژگی های مشابه آنها با توجه به میزان برخی مواد مغذی موجود در آنها پرداخته شده است. نظر به این که یکی از اهداف ارائه رژیم غذایی، داشتن تنوع و تعادل تغذیه ای است، طبقه بندی میوه ها و سبزیجات بر اساس ارزش غذایی آنها علاوه بر ایجاد تعادل تغذیه ای در مصرف این گروه مهم غذایی، یافتن جایگزین های مناسب را ممکن می سازد. بر این اساس جهت برآورده شدن نیازهای تغذیه ای با استفاده از تجزیه وتحلیل مولفه های اصلی و آنالیز خوشه ای، میوه ها و سبزیجات در چندین گروه طبقه بندی می شوند؛ برای انجام این طبقه بندی از نرم افزار متلب استفاده شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
23 -32
لینک کوتاه:
magiran.com/p1849372 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!