سنجش روایات شفاهی از دیدگاه امیرالمومنین علی (ع)

پیام:
چکیده:
سنت و فرایند نقل شفاهی در تولید، حفظ و انتقال مواد و اطلاعات تاریخی که به پیدایش تاریخ نگاری اسلامی انجامید از مسائل بنیادی در تاریخ نگاری اسلامی است چراکه، مهمترین منبع نگارش و تدوین متون تاریخی قرون نخستین اسلامی اطلاعات و داده های شفاهی است که متکی بر مسموعات و محفوظات راویان و ناقلان بوده است. باتوجه به شفاهی بودن بخش عمده ای از مواد و اطلاعات اولیه تاریخی و ثبت و تدوین تدریجی آنها در کتاب های تاریخی، مساله این است که اعتبار منقولات و داده های شفاهی و نیز معیارهای اعتبارسنجی آنها چیست؟ چون به دلایلی ازجمله جعل، تحریف و به تبع آن تعارض و اختلاف روایات، از اعتبار منقولات تاریخی که همان روایات شفاهی است کاسته می شود. در این پژوهش با روش تحلیلی-انتقادی، ضمن تبیین مفهوم سنت شفاهی و نقش آن در تاریخ نگاری اسلامی، معیارهای اعتبارسنجی و روش های ارزشگذاری روایات تاریخی و اعتبارسنجی راویان از نگاه امام علی (ع) به دست بررسی سپرده شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
59 -84
لینک کوتاه:
magiran.com/p1851152 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!