آیا حرفه ای گرایی در پزشکی را می توان آموزش داد؟ مروری بر متون

پیام:
چکیده:
مقدمه
در طول دو دهه گذشته اعضای جامعه آموزش پزشکی زمان و تلاش زیادی صرف نمودند تا تضمین کنند که حرفه ای گرایی پزشکی به دانشجویان پزشکی و رزیدنت ها تلقین می شود. یک سری اصول تربیتی وجود دارد که در زمینه آموزش حرفه ای گرایی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی اعمال می شود. مطالعه حاضر با هدف بررسی امکان پذیری آموزش حرفه ای گرایی در پزشکی و چگونگی آن صورت پذیرفت.
روش ها
در این مطالعه مروری با کلید واژه های انگلیسی و فارسی پروفشنالیسم (حرفه ای گرایی/ حرفه ای گری) ، حرفه ای گرایی پزشکی، آموزش پزشکی، اخلاق پزشکی، برنامه درسی اخلاق پزشکی در پایگاه داده های الکترونیکSID, Magiran, Medlib, ، ERIC، Scoupus، Medline، Web of Science در 20 سال گذشته در فاصله سال های 1995 تا 2015جستجو و انتخاب صورت پذیرفت. از مجموع 60 مقاله و چهار e-book به دست آمده به این ترتیب، مستندات 28 مقاله و دوکتاب مرتبط، استخراج گردید.
نتایج
مرور متون تخصصی 28 مقاله و دو کتاب در موضوع مورد مطالعه، نشان داد که حرفه ای گرایی در آموزش پزشکی در دو قالب رویکرد صریح و ضمنی به وقوع می پیوندد. حاصل این اتفاق، پزشک به عنوان «فردحرفه ای» با تمام ویژگی های آن است.
نتیجه گیری
براساس نتایج، حرکت در راستای آموزه های تئوری یادگیری موقعیتی نشان می دهد که بایستی بین آموزش صریح و روشن رکن شناختی حرفه ای گرایی و ایجاد فرصت هایی برای رخ دادن یادگیری در محیط واقعی تعادل برقرار شود. در این جهت برنامه درسی آموزش پزشکی نیازمند تحول است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
269 -281
لینک کوتاه:
magiran.com/p1899385 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!