روا انگاری رهایی از مخالفت با احکام شرع

پیام:
چکیده:
رهایی از مخالفت با احکام شرع همواره مورد توجه متدینان بوده است. این مسئله در ادیان قبل از اسلام نیز مطرح بوده است و در قرآن مجید و روایات مواردی از راه های مشروع و غیر مشروع رهایی از مخالفت با احکام رایج در سایر ادیان گزارش شده است. در متون فقه اسلامی این مباحث تحت عنوان «فقه الحیل» یا «حیله های شرعی» مطرح بوده است. بعضی از این راه ها در روایات مورد تایید ائمه معصومین (ع) قرار گرفته و از آنها به عنوان بهترین فرار که فرار از حرام به حلال و از باطل به حق است تعبیر شده است. با استفاده از اطلاق این روایات می توان گفت قاعده جاری در این مسئله جواز حیله های شرعی است. اما از آنجا که حکم خدا قابل تغییر نیست در مواردی که دلیل خاص بر جواز حیله ای نداشته باشیم می توان با استفاده از تغییر موضوع به تغییر حکم شرعی و فرار از حرام به سوی حلال رسید. زیرا موضوع به منزله علت و سبب حکم است بنابر این با تغییر موضوع می توان حکم شرعی را تغییر داد.
زبان:
فارسی
صفحه:
47
لینک کوتاه:
magiran.com/p1915514 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!