نمای رنگ در اشعار ایرج میرزا بر اساس دیدگاه روان‎شناختی «لوشر»

پیام:
چکیده:
در روان‎شناسی نوین ، «رنگ» ، یکی از معیارهای سنجش شخصیت است. رنگ‎ها، برخوردار از انرژی ارتعاشی و اصوات مرئی‎اند و در زندگی نقش مهمی می‎گذارند و به انتقال و خوانش جریان ذهنی کمک می‎کنند، چرا که گرایش ذهن به رنگ‎های مختلف، از مطلوب‎ترین رنگ تا منفورترین آن، با توجه به فراگیری و گستردگی آنها در زندگی، فرهنگ و نگرش مردم، نشان دهنده بازتاب‎های مختلف روانی انسان‎ها و نیز شعرا است. در این مقاله، بر اساس نظریه روان‎شناسی رنگ «لوشر» رنگ‎های به‎کار رفته در مجموعه اشعار ایرج میرزا، به روش توصیفی-تحلیلی، بررسی و روان‎شناسی آنها مشخص کرده می‎شود. ایرج میرزا از شاعرانی است که در شعرش، رنگ واژه‎های را استفاده کرده است؛ اما کاربرد فراوان رنگ سیاه، از رویکردهای برتر وی است. یافته‎های این پژوهش، تصویری منطقی از اندیشه‎ها، جهان بینی و گرایش‎ها و تمایلات نهانی شاعر ارائه می‎کند و نشان می‎دهد که ایرج میرزا از نظر شخصیت، و با وجود یاس و بدبینی منفعلانه و غرور، فردی بهنجار و متعادل است زیرا چهار رنگ اصلی آبی، قرمز، سبز و زرد جزء انتخاب‎های اول تا پنجم قرار دارند.
زبان:
فارسی
صفحه:
65
لینک کوتاه:
magiran.com/p1932360 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.