باغبانی فرهنگ؛ مدیریت فرهنگ در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی)

نویسنده:
پیام:
چکیده:

فرهنگ مقوله‌ای است که توجه بسیاری از نظریه‌پردازان در طول تاریخ را به خود معطوف نموده است. ازجمله مسایل کلیدی در این خصوص، مسیله ضرورت و نیز امکان یا امتناع کنترل و مدیریت فرهنگ و حدود مداخله دولت در فرهنگ می‌باشد. دیدگاه فراگیر و تمامیت‌خواه بر یکسان‌سازی فرهنگ و دیدگاه لیبرال، با نفی امکان مدیریت فرهنگ، قایل به نظم خودانگیخته می‌باشد. مقاله حاضر بر آن است تا مدیریت فرهنگ در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را تبیین نماید. برای پاسخ به این سوالات، پس از تبیین مفاهیم کلیدی، مبانی هستی‌شناختی، انسان‌شناختی، معرفت‌شناختی و جامعه‌شناختی مطرح و مبتنی بر آنها، اصول، استخراج می‌گردد. براساس مبانی و اصول، باغبانی فرهنگ که الگوی آیت‌الله خامنه‌ای در مدیریت فرهنگ است، توضیح داده می‌شود. راهبرد پژوهش از نوع کیفی و روش مورد استفاده، استنتاج فرارونده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
103 -126
لینک کوتاه:
magiran.com/p1934963 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.