نقش انقلاب اسلامی در پیدایش و گسترش مطالعات میان رشته ای قرآن و علوم

پیام:
چکیده:
انقلاب شکوهمند اسلامی ایران که در بهمن ماه سال 1357ش به رهبری امام خمینیe در ایران به ثمر رسید، دارای آثار زیادی در حوزه های سیاسی، اجتماعی، علمی، اقتصادی و... بود. در این میان نقش انقلاب اسلامی در پیدایش و رشد مطالعات قرآنی چشم گیر بوده است اما در خصوص مطالعات میان رشته ای قرآن و علوم انسانی قبل از انقلاب اسلامی در ایران، مباحث منسجمی وجود نداشت و به برکت انقلاب این مباحث در سه محور پایه گزاری شد: محور پژوهش های میان رشته ای (مثل تفاسیر تک نگاری ها مجلات همایش ها) و محور آموزش های میان رشته ای (مثل ایجاد رشته های دکتری و نیز سطح سه قرآن و علوم و رشته های معارف اسلامی و علوم انسانی) و نیز محور نظریه پردازی های میان رشته ای (مثل نظریه تفسیر موضوعی میان رشته ای، اعجازشناختی قرآن و نظریه های مرتبط مثل بطن، نسخ تمهیدی و تدریجی و...) سپس با تشویق مقام معظم رهبری (دامت برکاته) و با همت حوزه های علمیه و دانشگاه های متعدد این محورها رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

زبان:
فارسی
صفحات:
13 -46
لینک کوتاه:
magiran.com/p1980408 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!