آزمون پذیری نظریه انقلاب اجتماعی با انقلاب های مصر و تونس

پیام:
چکیده:

تحولات بزرگی که در چند سال اخیر در جهان عرب اتفاق افتاد و پس لرزه های آن همچنان ادامه دارد، توجه بسیاری از محققان و تحلیل گران در حوزه انقلاب ها را به خود جلب کرده است. در این میان نظریه های ساختارگرایانه از مهم ترین رویکردهای پژوهشگران در تبیین انقلاب ها است. در میان این نظریه ها، نظریه انقلاب اجتماعی در کتاب«دولت ها و انقلاب های اجتماعی» مشهورترین نمونه در میان نسل سوم نظریه های انقلاب می باشد. اما با توجه به آنچه که اسکاچپول اذعان دارد، نظریه وی توانایی تبیین انقلاب ایران را ندارد. از اینرو سوالی که ایجاد می شود این است که آیا اسکاچپول باید تنها نظریه اش را در مورد ایران تغییر دهد یا خیر و این نظریه توانایی تبیین سایر انقلاب های جهان اسلام را دارد. بنابراین هدف مقاله، «مقایسه انقلاب های مصر، تونس» بر اساس نظریه انقلاب اجتماعی است. سوال اصلی این مقاله این است که آیا نظریه انقلاب اجتماعی قابلیت تبیین انقلاب های مصر و تونس را دارد؟ فرضیه مقاله این است که نظریه انقلاب اجتماعی نه تنها توانایی تببین انقلاب ایران را ندارد بلکه این امر در مورد سایر انقلاب های جهان اسلام نیز صدق می کند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
207 -227
لینک کوتاه:
magiran.com/p2007656 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!