مروری بر اثر گرد و غبار بر عملکرد پنل‎های فتوولتاییک

پیام:
چکیده:

در سال‎های اخیر استفاده از انرژی‎های پاک و تجدیدپذیر، به خصوص انرژی خورشیدی، به علت مزایای آن‎ها نسبت به سوخت‎های فسیلی افزایش چشمگیری داشته است. استفاده از سامانه‎های فتوولتاییک یکی از رایج‎ترین روش‎های برداشت انرژی خورشیدی به منظور تولید برق است. عملکرد این سامانه‎ها در تبدیل انرژی خورشیدی به برق، به شدت تابعی از شرایط محیطی همچون میزان تابش خورشیدی، دمای محیط، باد، رطوبت و سایر پارامترهای محیطی بوده لذا بررسی تغییر این پارامترها در طراحی و بررسی عملکرد سامانه‎های فتوولتاییک بسیار با اهمیت است. بسیاری از مناطقی که دارای پتانسیل تابشی بالایی جهت نصب پنل‎های فتوولتاییک می‎باشند، مناطقی با آب و هوای خشک هستند و پدیده گرد و غبار در این مناطق به شدت بر عملکرد پنل‎های فتوولتاییک تاثیر می‎گذارد. این معضل در اقلیم ایران، که به طور مکرر با طوفان‎های گرد و غبار و انتشار ریزگردها مواجه بوده، بسیار جدی‎تر است. اولین گام در حل این مشکل، آشنایی با نحوه نشست گرد و غبار بر سطح پنل‎های فتوولتاییک و پارامترهای موثر بر این فرایند است. از این‎رو مقاله حاضر به مرور جامع پژوهش‎های صورت گرفته در حوزه تاثیر گرد و غبار بر عملکرد و کارایی پنل‎های خورشیدی می‎پردازد. نتایج این پژوهش می‎تواند به عنوان مرجع کاملی برای استفاده پژوهشگران، طراحان و مهندسانی که با سامانه‎های فتوولتاییک در مناطقی مانند خاورمیانه و به ویژه ایران، که با مشکل گرد و غبار دست و پنجه نرم می‎کنند، قرار گیرد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
93 -102
لینک کوتاه:
magiran.com/p2020721 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!