بهینه سازی ریزازدیادی گیاه دارویی آلوئه (Aloe littoralis) بومی ایران

پیام:
چکیده:

آلوئه (Aloe littoralis) از نظر اقتصادی و دارویی اهمیت دارد. این گیاه بومی ایران تکثیر طبیعی و سنتی بسیار کند دارد. بنابراین، نمی تواند نیاز صنعت دارویی کشور را تامین کند. برای تکثیر سریع گیاه آلوئه (A.littoralis) می توان از روش ریزازدیادی استفاده نمود. هدف پروژه ریزازدیادی گیاه آلوئه بومی ایران (A. littoralis) است. در این تحقیق ریزنمونه جوانه انتهایی و جوانه جانبی برروی محیط کشت پایهMS حاوی هورمون BAP با مقادیر (0/5, 1,2 میلی گرم بر لیتر) و هورمون IAA با مقادیر (0/5, 1 میلی گرم بر لیتر) کشت شدند. بیشترین میانگین تعداد ساقه (1.25) و بلندترین طول ساقه نوپدید (1.13 سانتی متر) در محیط کشت دارای BAP (2 mg/l) و IAA (0/5 mg/l) بوجود آمدند، همچنین بیشترین میانگین تعداد برگ (3.7) و تعداد ریشه (2.32) و بلندترین طول ریشه (4.66 سانتی متر) در محیط کشت دارای BAP (0/5 mg/l) و IAA (0/5 mg/l) تولید شدند، در ریزازدیادی گیاه آلوئه (A.littoralis) مصرف هورمون ها کم است، پایه بومی و در مناطق جنوب ایران قابل دسترس است، خواص دارویی مشابه با گیاه آلوئه ورا (Aloe barbedensis) دارد، در نتیجه هزینه تولید پایین است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
19 -25
لینک کوتاه:
magiran.com/p2023987 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.