امکان سنجی و ظرفیت ساحل و بندر نوشهر در تولید انرژی با استفاده از روش های تجدید پذیر

پیام:
چکیده:
با توجه به اهداف زیست محیطی، استفاده از انرژی های تجدید پذیر در تولید انرژی رو به افزایش است. با توجه به موقعیت جغرافیایی هر منطقه، انتخاب روش مناسب تولید انرژی تجدید پذیر، منجر به افزایش بازدهی و صرفه اقتصادی بیشتر می شود. در این مقاله امکان سنجی و ظرفیت ساحل و بندر نوشهر به منظور نیل به روش بهینه تولید انرژی تجدید پذیر انجام شده است. در این مطالعه با توجه به مراجع مختلف ارائه شده، در ابتدا وضعیت کشور ایران و در ادامه ساحل و بندر نوشهر، از نظر میزان تابش خورشید، سرعت و ظرفیت باد، ظرفیت انرژی زمین گرمایی، زیست توده و انواع روش های تولید انرژی دریایی شامل موجی، جزر و مدی، گرمایی دریایی، جریان دریایی و گرادیان شوری، مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است. همچنین هر یک از این روش ها از نظر میزان هزینه مورد مقایسه قرار می گیرد. با توجه به مطالعات امکان سنجی و ارزیابی های صورت گرفته، بندر نوشهر مکان مناسبی برای تولید انرژی به روش گرمایی دریایی است؛ زیرا در عمق کم آب امکان رسیدن به اختلاف حداقل 20 درجه بین آب های سطح و ژرف آب وجود دارد. همچنین این روش، با توجه به بررسی اقتصادی انجام شده، در بین روش های قابل استفاده در بندر نوشهر دارای کمترین هزینه است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
24 -34
لینک کوتاه:
magiran.com/p2029419 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!