مطالعه تطبیقی تحول نظامی در امپراتوری های مینگ، تیموریان هند، عثمانی و صفویان از حدود 1400 تا 1750 میلادی

پیام:
چکیده:

کارشناسان نظامی اروپا معتقدند که اروپای غربی در دوران اولیه مدرن (دوره حدود 1500 م تا 1750 م) تحولات قابل توجه نظامی را تجربه کرده است. یکی از اجزای مهم این تحول نظامی در اوایل دوران مدرن اروپای غربی، توسعه و گسترش استفاده از سلاح های باروتی در نبردهای دریایی و زمینی بود. محققان درباره تاثیرگذاری نظامی اروپای غربی بر جهان خارج اروپا اتفاق نظر ندارند. هدف تحقیق حاضر بررسی مسئله پیچیده ساختار نظامی امپراتوری های بزرگ آسیایی است و در این راستا تلاش دارد تا نسبت به مطالعه تطبیقی ​​نیروهای نظامی امپراتوری های دیوان سالار کشاورزی محور بزرگ آسیا (عثمانی، صفوی، مینگ و تیموریان هند) بپردازد که همگی آنها قدرت های بزرگی در زمینه توانایی های سیاسی، نظامی و انتظامی و اقتصادی قبل از آغاز فرایند صنعتی شدن در حدود سال 1800 م بودند. این مطالعه بر این مسئله تاکید دارد که چگونه سیاستمداران آسیایی قادر به ادغام سلاح های آتشین در ساختارهای نظامی و انتظامی خود شدند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
119 -160
لینک کوتاه:
magiran.com/p2040255 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!