اولویت بندی مکان احداث پارکینگ طبقاتی با استفاده از روش تلفیق فازی (مطالعه موردی: شهرستان ساری)

پیام:
چکیده:

امروزه شاهد گسترش بی رویه شهرها و ازدیاد هر روزه اتومبیل هستیم. حرکت اتومبیل ها به سمت مراکز جذب سفر مشکلاتی عدیده در شهرها بوجود می آورد. از جمله این مشکلات، نبود پارکینگ مناسب در مناطق مرکزی شهرها می باشد. مدیران شهری بدلیل گرانی زمین در مراکز شهر و جهت استفاده بهینه از فضای شهر، از طرحهایی شامل پارکینگ طبقاتی حمایت می کنند. برای  تعیین مکان بهینه پارکینگ طبقاتی ، شرایط و معیارهای مختلفی وجود دارد که با استفاده از تحلیل های مکانی در نرم افزار ARC GIS ، می توان به نتایج بهتری دست یافت. در این پژوهش، شهرستان ساری، که کمبود وجود پارکینگ های طبقاتی در آن حس می شود، انتخاب شده است. برای اولویت بندی مکان پارکینگ طبقاتی، معیارها و اولویت ها شناسایی شده و اطلاعات مورد نیاز تهیه شده اند. مهمترین معیارهای اثرگذار در اولویت بندی مکان پارکینگ ها، عبارتند از: تراکم جمعیت ، وضعیت ترافیکی و راه ها ، مراکز جذب سفر و ارزش ملک. پس از تهیه و آماده سازی لایه های اطلاعاتی مورد نیاز، برای تحلیل های مکانی، از منطق فازی درمحیط نرم افزارGIS   استفاده شده است. نتیجه این پژوهش، الویت بندی مکان پارکینگ های موجودی است که قابلیت احداث برای پارکینگ طبقاتی را دارا می باشند و درصورت تحقق این مساله، 3840 متر به فضای پارکینگ های شهر ساری اضافه می شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
15 -22
لینک کوتاه:
magiran.com/p2040463 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!