تاملی نوین پیرامون حق مقابله با خشونت جنسی علیه زنان (بر مبنای نظام حقوقی - قضایی ایران)

پیام:
چکیده:

شکی نیست که خشونت در تمام صور آن در عرف جوامع و در نظر اندیشمندان امری مردود و مذموم است، یکی از انواع خشونت که عواقب آن می‌تواند منجر به انزوا و افسردگی و حتی انتقام و خودکشی در قربانی آن شود، خشونت جنسی علیه زنان است. در این مقاله به بررسی سیاست جنایی ایران در مورد بعد درون خانوادگی خشونت جنسی و به عبارتی خشونت جنسی مرد علیه همسرش پرداخته شده است. نگارندگان در این مقاله با تحلیل کتب و مقالات متعدد به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست جنایی ایران چه در بعد سازوکارهای قانونی و چه در بعد پیشگیری از وقوع خشونت جنسی علیه زن از جانب شوهر وی سیاستی ضعیف بوده و در نهایت پیشنهاد شده است که صور مختلف خشونت جنسی علیه همسر (زن) جرم‌انگاری شود و حقوق مدنی وی نیز در چنین مواردی افزایش و بعضا حقوق به رسمیت شناخته شده وی در قانون مدنی مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد.
 
 

زبان:
فارسی
صفحه:
117
لینک کوتاه:
magiran.com/p2042276 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!