طراحی یک سیستم هشدار تک متغیره با رویکرد تایمرهای تاخیری مبتنی بر سناریوی آستانه چندگانه

پیام:
چکیده:

سیستم‌های هشدار نقش مهمی در حفظ ایمنی و جلوگیری از وقوع حوادث در سیستم‌های صنعتی به عهده‌دارند. تایمر تاخیری به‌عنوان یک روش ساده در طراحی سیستم‌های هشدار، نقش موثری در مدیریت هشدارها و کاهش هشدارهای نویزی می‌تواند داشته باشد. در این مقاله با استفاده از سناریوی جدیدی از تایمرهای تاخیری و در نظر گرفتن چندین آستانه برای وقوع هشدار، رویکرد جدیدی تحت عنوان تایمرهای تاخیری چند آستانه‌ای معرفی می‌گردد. در سناریوی آستانه چندگانه، با تقسیم نواحی بالا و پایین آستانه به چند ناحیه و تغییر تعداد تاخیرهای تایمر تاخیری در هر ناحیه می‌توان از هشدارهای غیرضروری تا حد چشمگیری جلوگیری کرد. در این مقاله علاوه بر استخراج شاخص‌های عملکردی "نرخ هشدار نادرست" و "نرخ هشدار ازدست‌رفته"، با استفاده از مدل مارکوف، شاخص جدیدی تحت عنوان "میانگین زمانی وقوع هشدار" معرفی می‌گردد که با استفاده از آن می‌توان به‌راحتی شاخص "میانگین تاخیر هشدار" را برای تایمرهای تاخیری چند آستانه‌ای محاسبه کرد. در این مقاله عملکرد چهار سناریوی مختلف تحت عنوان سناریوی ریست، پنالتی، m-out-of n و سناریوی پیشنهادی چندآستانه ای ارزیابی‌شده و برتری آن در مقایسه با روش‌های موجود نشان داده می‌شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1153 -1165
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071589 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!