پیک سایی تطبیقی و داده محور در شبکه هوشمند انرژی الکتریکی با تحلیل داده های زیرساخت اندازه گیری پیشرفته

پیام:
چکیده:

در این مقاله، روندی برای شناسایی بهترین گروه از مشترکین از منظر شرکت‌های خدماتی برای مشارکت در پیک سایی ارائه‌شده است. این روند مبتنی‌بر استفاده از داده‌های کنتورهای هوشمند در زیرساخت اندازه‌گیری پیشرفته، الگوریتم‌های داده‌کاوی و شناسایی الگو است. تحلیل‌ها حاکی از این نکته هستند که مشترکین با رفتارهای مصرفی متفاوت دارای تاثیرگذاری متفاوتی روی پیک بار مصرفی شبکه هستند. ازاین‌رو شناسایی الگوی مصرف و در نظر گرفتن شرایط شبکه ازلحاظ توزیع مصرف‌کننده‌ها منجر به انتخاب بهترین گروه از آن‌ها برای این هدف می‌شود. بهترین انتخاب زمانی انجام می‌شود که بتوان با تحت تاثیر قرار دادن کم‌ترین تعداد مشترک، به پیک سایی و پروفیل بار هموار مورد انتظار دست‌یافت. نتایج تحلیل‌های صورت‌گرفته در این مقاله کارایی بسیار مناسب روند داده-محور پیشنهادی را تایید می‌نمایند. این روند توانسته با کمک داده‌های تقریبا زمان واقعی روی مصرف مشترکین، اثرگذارترین گروه از آن‌ها را شناسایی و تعداد مشترکین درگیر در برنامه پیک سایی را کاهش دهد و همچنین پروفیل بار مطلوب را نیز حاصل نماید. در این میان، نقش داده‌های کنتورهای هوشمند با تفکیک مناسب مقادیر ثبت‌شده مصرف در این روش داده-محور بسیار مهم است. لازم به ذکر است که روش پیشنهادی روی یک مجموعه داده مصرف خانگی مربوط به کشور ایرلند که از طریق سایت ISSDA در اختیار قرارگرفته، پیاده شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1283 -1294
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071653 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!