سنگ نگاری، شیمی کانی و دما فشارسنجی تودهای نفوذی گابرو-دیوریت منطقه حرجند، شمال شرق کرمان

پیام:
چکیده:

سنگ های گابرو دیوریتی منطقه حرجند در شمال شرق کرمان و در بلوک پشت بادام از خرده قاره ایران مرکزی به درون واحدهای رسوبی سری دسو با سن پرکامبرین-کامبرین نفوذ کرده اند. کانی های اصلی این سنگ ها شامل آمفیبول، پیروکسن و پلاژیوکلاز می شود و بافت های گرانولار و پوئی کلیتیک در آنها غالب هستند. بررسی شیمی کانی ها نشان می دهد ترکیب کلینوپیروکسن های این سنگ ها از انواع دیوپسید و اوژیت است. پلاژیوکلازها گستره ترکیب شیمیایی بیتونیت (An75.2Ab23.8Or1.1) تا آندزین (An40.2Ab55.9Or3.9) دارند. آمفیبول موجود در این سنگ ها ماگمایی و کلسیمی و دارای ترکیب شیمیایی مگنزیوهاستنگزیت است. دماسنجی با استفاده از روش میزان تیتانیوم در ترکیب آمفیبول، میانگین دمای تبلور حدود 769 تا 889 درجه سانتی گراد نشان می دهد. همچنین براساس زمین دماسنجی جفت کانی آمفیبول-پلاژیوکلاز همزیست، دمای بین 793 تا 896 درجه سانتی گراد برای تبلور این دو کانی تعیین شده است. نتایج بدست آمده از زمین فشارسنجی نشان از تبلور بلورهای آمفیبول در فشار حدود 3/6 تا 8/8 کیلوبار که معادل با عمقی در حدود 23 تا 30 کیلومتری زمین است. بررسی های شیمی کانی ها بیانگر تشکیل این سنگ ها از ماگمایی با سرشت آلکالن تا ساب آلکالن و مرتبط با جایگاه زمین ساختی درون صفحه ای است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
249 -274
لینک کوتاه:
magiran.com/p2081985 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.