نقش پلیمرهای به کاررفته در رهایش هورمون از سامانه های ضدبارداری در پیشگیری از بارداری

پیام:
چکیده:
وسایل پیشگیری از بارداری همچون کاشتینه های زیرپوستی، وسایل درون رحمی (IUD) و واژنی و پچ های پوستی به عنوان روش های مرسوم در پیشگیری بلند مدت محسوب می شوند. تخریب ناپذیری کاشتینه حامل هورمون در سامانه های زیرپوستی و IUD و رهایش ناگهانی مس در IUDهای بر پایه مس، انحلال سریع میکروسوزن ها در پچ های پوستی و نیاز مجدد به خروج کاشتینه ها پس از ایفای نقش، از مشکلات درخور توجه در عملکرد وسایل پیش گفته، محسوب می شوند. در این مطالعه به ویژگی و نقش پلیمرها، به ویژه پلیمرهای زیست تخریب پذیر به کاررفته در وسایل پیشگیری از بارداری بلندمدت اشاره شده است. همچنین، افزون بر معرفی کاشتینه های زیرپوستی، وسایل درون رحمی و واژنی بر پایه پلیمر مانند حلقه و هیدروژل واژنی و همچنین پچ های پوستی بر پایه میکروسوزن، به نقش پلیمرها در ویژگی های ساختاری و عملکردی آن ها پرداخته شده است. سرعت زیست تخریب پذیری و رهایش هورمون به عنوان مهم ترین عوامل در ایفای نقش عملکردی این وسایل به شمار می آیند. بنابراین، استفاده از پلیمرهای زیست تخریب پذیر با منشا زیستی و سنتزی همچون پلی لاکتیک-کو-گلیکولیک اسید (PLGA) به دلیل زیست سازگاری، بی نیازی از خروج پلیمر از بدن و کنترل رهایش هورمون از آن، مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. نتایج مطالعات نشان داد، مقدار رهایش پایدار هورمون، با خواص ساختاری پلیمر ارتباط محسوسی دارد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
18 -29
لینک کوتاه:
magiran.com/p2099235 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.