ترسیم طبقه روایی ابراهیم بن هاشم قمی و رفع چالش های پیش رو

پیام:
چکیده:

ابراهیم بن هاشم قمی، از راویان فعال شیعی است که نبود شناخت کافی نسبت به شخصیت فردی و علمی وی سبب ایجاد چالش هایی درباره محدوده زندگی و طبقه روایی او شده است. بحث پیرامون طبقه روایی ابراهیم، از دیرباز و از زمان تدوین منابع رجالی پیشین شیعه و حتی جوامع اولیه حدیثی، همواره موردتوجه اندیشمندان بوده است؛ ولی به دلایلی مانند اجمال متون رجالی، جامع نبودن پژوهش های پیشین و پنهان ماندن برخی قراین موثر در حل مسیله، این موضوع همچنان قابل بحث بوده و بازپژوهی مفصل تر و دقیق تری را می طلبد. این نوشتار، پس از بررسی و بیان محدوده زمانی زندگی و فعالیت های علمی ایشان، به واکاوی اصلی ترین چالش های طبقه شناختی وی می پردازد که عبارت است از: امکان روایت از امام رضا و امام جواد علیهما السلام و نیز شاگردی وی نزد یونس بن عبدالرحمن و حماد بن عثمان. با بررسی قراین تاریخی، رجالی و سندی، نبود روایت مستقیم ابراهیم از امام رضا علیه السلام، یونس بن عبدالرحمن و حماد بن عثمان حاصل می شود؛ ولی می توان شرفیابی وی به محضر امام جواد علیه السلام در جوانی و در برهه ای کوتاه و گزارش چند روایت از آن حضرت را به اثبات رساند.

زبان:
فارسی
در صفحه:
129
لینک کوتاه:
magiran.com/p2104809 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!