اثربخشی بالینی عصاره دانه گیاه خار مریم (Silybum marianum) در درمان دیابت نوع 2 و بیماری کبد چرب غیر الکلی: یک مرور روایتی

پیام:
چکیده:
مقدمه

چندین مطالعه بالینی به منظور بررسی اثرات درمانی احتمالی عصاره دانه گیاه خار مریم (Silybum marianum) به نام silymarin در دیابت نوع 2 (T2DM) و بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) انجام شده است.

هدف

ما به منظور ارزیابی اثربخشی مکمل سیلیمارین در درمان T2DM وNAFLD ، این موضوع را مرور کردیم.

روش بررسی

بانک های اطلاعاتی الکترونیکی PubMed، Science Direct، Scopus، Google و Google Scholar برای مقالات کارآزمایی بالینی انسانی انگلیسی و غیر انگلیسی که در مورد اثرات سیلیمارین بر T2DM و NAFLD از ژانویه 2010 تا آوریل 2018 منتشر شده است، مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج

شانزده مقاله در مورد اثرات سیلیمارین بر T2DM و NAFLD در مطالعات بالینی در این بررسی گنجانده شده است. اثر ضد دیابتی سیلیمارین در چهار کارآزمایی بالینی به تنهایی و در یک کارآزمایی در ترکیب با رزین کندر و گزنه گزارش شده است. اثر سیلیمارین یا ماده موثره آن سیلیبین در درمان NAFLD در یازده کارآزمایی بالینی به تنهایی یا در ترکیب با فسفاتیدیل کولین، سیمواستاتین و ویتامین E گزارش شده است.

نتیجه گیری

به نظر می رسد که سیلیمارین به عنوان یک مکمل همراه با درمان استاندارد در درمان T2DM و NAFLD موثر است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
انگلیسی
صفحات:
12 -26
لینک کوتاه:
magiran.com/p2129669 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.