مروری بر مشارکت دولتی-خصوصی در ارائه و ارتقاء خدمات در نظام های سلامت

پیام:
چکیده:
هدف

مشارکت دولتی-خصوصی می‌تواند منابع لازم را برای پیشگیری از بیماری‌ها، ارایه مراقبت‌های موثر و ارتقای سلامتی فرد و جامعه در اختیار نظام‌های سلامت قرار دهد. هدف انجام این پژوهش، مروری بر استفاده از مدل مشارکت خصوصی-دولتی در ارایه و ارتقاء خدمات سلامت بوده است تا گستره استفاده از‌ این مدل و موفقیت آن در نظام‌های سلامت مورد بررسی قرار گیرد.

منابع اطلاعات و روش‌های‌ انتخابی برای مطالعه

این مطالعه به روش مروری و به‌صورت نقادانه انجام شد. در این مطالعه ترکیب کلید واژه‌های public-private partnership و health promotion یا  health deliveryیا health improvement یا health service ‌یا health care services و یا providing health services بدون محدودیت زمانی در پایگاه‌های اطلاعاتی , ISI , Scopus PubMed, Science Direct SID, و Magiran جستجو شد. تعداد 238 مقاله استخراج گردید و به صورت مرحله به مرحله مورد بررسی قرار گرفت.

یافته‌ ها

در نهایت 12 مقاله مرتبط با موضوع مطالعه به‌دست آمد که پس از مرور مقالات مورد استفاده، 4 تم اصلی: مشارکت دولتی-خصوصی و پیشگیری، مشارکت دولتی-خصوصی و بیماری‌های عفونی و واگیر، مشارکت دولتی-خصوصی و بیماری‌های مزمن و مشارکت دولتی-خصوصی و ارایه خدمات درمانی و بالینی، طراحی و اطلاعات تحت این 4 تم تفکیک شد.

نتیجه‌ گیری

 در‌جایی‌که مشارکت دولتی-خصوصی از حمایت دولت برخوردار بوده و سازمان‌دهی شده ‌باشد با موفقیت بیشتری عمل می‌کند. دراکثر مقالات میزان مشارکت بخش خصوصی و منافع آن مبهم بود. شفاف سازی بیشتر در تعاملات بین این 2 بخش سبب اعتماد بیشتر سیاست‌گذاران به مشارکت‌های دولتی-خصوصی می‌شود.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
69 -79
لینک کوتاه:
magiran.com/p2138520 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.