مفهوم نظم و قانون در نگاه هخامنشیان (بررسی موردی: نگاه داریوش در سنگ نوشته بیستون)

نویسنده:
پیام:
چکیده:
نظم و قانون در تمام دوران های تاریخ، نزد ایرانیان نقش کلیدی داشته و از مهم ترین وظایف فرمانروایان این سرزمین، پاسداشت نظم و اجرای قانون بوده است. شاهنشاهی هخامنشی، نخستین و بزرگ ترین فرمانروایی در جهان بود که برای بسیاری از حکومت ها الگویی آرمانی به شمار می آمد. این پژوهش می کوشد روشن کند که هخامنشیان چه برداشتی از مفهوم نظم، قانون و بی نظمی داشته اند و با توجه به پیروزی داریوش، در مدیریت بحران ها و برقراری نظم پایدار، چگونه نظم و قانون را فراگیر و استوار نمودند. در آغاز خلاصه ای از روایت داریوش در کتیبه بیستون از فرونشاندن شورش ها بیان شده، سپس با بررسی و تشریح مفاهیم نظم، امنیت، دروغ، راستی، نافرمانی و قانون، آشکار می شود که این مفاهیم از مهم ترین مقولات اجتماعی- سیاسی آن روزگار بوده و هخامنشیان برای مدیریت پهناورترین فرمانروایی تاریخ و برقراری نظم و قانون بایسته، در هر دو سطح و سازوکار نظری و اجرایی نظم و قانون، موفق و توانمند بوده اند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
73 -96
لینک کوتاه:
magiran.com/p2170189 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.