کانی شناسی، ساخت و بافت و زمین شیمی در رخداد معدنی مس طلا فدیهه، شمال غربی تربت حیدریه

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

منطقه اکتشافی مس طلا فدیهه در شمال غربی تربت حیدریه، استان خراسان رضوی، در بخش مرکزی کمربند ماگمایی خواف-کاشمر- بردسکن قرار دارد. این منطقه شامل برونزدهایی از واحدهای آتشفشانی آذرآواری به سن ایوسن با ترکیب اسیدی تا حدواسط است که گدازه ها ترکیب آندزیت و لاتیت دارند و واحدهای آذرآواری شامل توف ریوداسیتی، توف سنگی آندزیتی و ایگنیمبریت هستند. توده های نفوذی شامل هورنبلند مونزوگرانیت، سینوگرانیت، پیروکسن دیوریت پورفیری و کوارتزمونزونیت پورفیری هستند. کانی سازی کنترل ساختاری داشته و به شکل رگه رگچه ای در راستای روند اصلی گسل های منطقه شمال غربی- جنوب شرقی (NW-SE) و شمال شرقی- جنوب غربی (NE-SW) تشکیل شده است. رگه های کانی سازی با راستای °75 شرقی-    °45 شمالی و °30 غربی° 15 شمالی، طول 2 تا 25 متر و ضخامت 2/0 تا 2متر دارند. مهمترین رگه های منطقه شامل کوارتز+اسپیکیولاریت ±پیریت و کوارتز+ اسپیکیولاریت± کالکوپیریت هستند. سنگ میزبان شامل پیروکسن دیوریت پورفیری، کوارتزمونزونیت پورفیری و هورنبلند مونزوگرانیت است.  ساخت و بافت کانی سازی شامل رگه رگچه، پرکننده فضای خالی، برشی، جانشینی ثانویه، گل کلمی و پراکنده است. دگرسانی رگه های کانی سازی سیلیسی و کلریتی است. دگرسانی های پروپیلیتی، سیلیسی، کلریتی و آرژیلی در سنگ های میزبان و دیگر واحدهای سنگی منطقه دیده می شود. کانی های اولیه شامل اسپیکیولاریت، کالکوپیریت، پیریت و گالن و کانی های ثانویه شامل مالاکیت، کالکوزیت، کوولیت, گوتیت، هماتیت، لیمونیت، آزوریت و کریزوکلا هستند. بیشترین بی هنجاری های زمین شیمی در رگه ها برای مس تا 5%، سرب تا 3%، نقره 50 گرم در تن ، آرسنیک 100گرم در تن و طلا تا 791 میلی گرم در تن است. براساس موقعیت زمین شناسی، سنگ شناسی، کانی شناسی رگه های کانی سازی، ساخت و بافت، گسترش و نوع دگرسانی، کانی سازی در منطقه اکتشافی فدیهه از نوع مس- طلا همراه با اکسید آهن (IOCG) است.

زبان:
فارسی
صفحات:
57 -74
لینک کوتاه:
magiran.com/p2426264 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.