بررسی نقش بیومارکرها در تشخیص و تمایز انواع سرطان تیرویید

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (بدون رتبه معتبر)
چکیده:

سرطان تیرویید از جمله سرطان های شایع غدد درون ریز بدن می باشد که به طور تقریبی 1/8% از کل بدخیمی ها را در ایران شامل می شود (1) و میزان شیوع آن در میان زنان بیشتر از مردان گزارش شده است. (2) این نوع از سرطان به چهار زیر گروه اصلی شامل پاپیلاری (PTC)، فولیکولار (FTC)، مدولاری (MTC) و آناپلاستیک (ATC) طبقه بندی می شود (3) برای تفکیک انواع مختلف این سرطان به طور معمول از روش های بیوپسی مانندFNAB  استفاده می شود که روشی تهاجمی بوده و اختصاصیت پایینی دارد به طوری که حدودا 20 الی 40 درصد نتایج حاصل از این روش قابل اطمینان نمی باشد. (3) امروزه با پیشرفت های علم ژنتیک استفاده از مارکرهایی مثلmiRNA  ها جهت تشخیص، تفکیک، درمان و تعیین پیش آگهی این بیماری مورد توجه بسیاری از محققین قرار گرفته است. (4) در این مقاله مروری به برخی از مارکرها و نقش احتمالی آن ها در انواع سرطان تیرویید پرداخته ایم.

زبان:
فارسی
در صفحه:
41
لینک کوتاه:
magiran.com/p2444654 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.